Çevre Adaleti İçin Havza Bazlı Çalışmalar: Melet ve Çoruh Irmaklarının İzinde

MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü - Çarşamba Seminerleri'nin 8 Ocak 2020 günü yapılacak olan etkinliğine Mekanda Adalet Derneği konuk oluyor.

Mekanda Adalet Derneği’ni temsilen etkinliğe katılacak Ayşe Adanalı, Duygu Dağ, Cemre Kara ve Selin Yazıcı’nın “Çevre Adaleti İçin Havza Bazlı Çalışmalar: Melet ve Çoruh Irmaklarının İzinde” başlıklı sunumlarının tanıtım metninden:

“Mekanda Adalet Derneği (MAD) olarak 2018’de “çevresel adalet yürüyüşleri” ismiyle havza boyunca suyun izini sürdüğümüz saha gezileri gerçekleştirdik. Hukukçular, gazeteciler, şehir plancıları, mimarlar, sosyal bilimciler, grafik tasarımcılar, fotoğrafçılar, belgesel sinemacı ve doğa korumacılardan oluşan kalabalık bir ekiple enerji projelerinin çevresel etkilerini inceledik, doğa tahribatını kayıt altına aldık. Kent ve kırda yaşanan çevre sorunlarını bir bütün olarak ele aldığımız gezilerde, başta HES’ler ve barajlar olmak üzere madenler, taş ocakları ve yol projelerinin çevresel etkisini tekil proje bazında değil bütünleşik olarak inceliyoruz.”

Etiketler

Bir cevap yazın