Cengiz Bektaş Arşivi Denizli Etkinlikleri

Cengiz Bektaş'ın çalışmalarını yakından inceleme imkanı sunan Cengiz Bektaş Arşivi Denizli etkinlikleri, 6-8 Ekim tarihleri arasında yapılıyor. Etkinliklere Mimarlar Odası Denizli aracılığıyla başvurulabiliyor.

SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nin, Kalebodur’un desteğiyle bu yıl başladığı Cengiz Bektaş Arşivi çalışmalarına, mimarın işlerini yakından incelemeye yönelik kamu programları eşlik ediyor. Işıl Uçman Altınışık ve Murat Burak Altınışık’ın Erhan Berat Fındıklı danışmanlığında hazırladığı programların ilki 6-8 Ekim’de, Mimarlar Odası Denizli Şubesi’nin iş birliğiyle Denizli’de gerçekleştirilecek.

“Cengiz Bektaş Arşivi Denizli Etkinlikleri”nde, Bektaş Mimarlık İşliği’nin kurucusu Cengiz Bektaş’ın Türkiye mimarlık ortamındaki yeri ile üretimlerinin toplum ve kültür hayatına katkıları ele alınacak. Bektaş’ın kişisel ve meslekî hayatında önemli bir yere sahip olan Denizli’deki yapıları, mimarın katılımıyla gerçekleştirilecek birer söyleşi ve gezide irdelenecek. Mimarlık Haftası’ndaki üç günlük program kapsamında, ayrıca Laodikya, Hierapolis ve Afrodisyas inceleme gezileri düzenlenecek.

Program:

6 Ekim Perşembe, 11.00-17.00
Gezi: Denizli’deki Cengiz Bektaş Yapıları

Babadağlılar Çarşısı (1973-76)
İktisat Bankası Şubesi (1982)
Denizli Merkez Bankası (1971)
Halil Bektaş İlkokulu (1969-70)
Boya Basma Apre Fabrikası-DEBA (1973-74)
Esat Sivri Evi (1975)
Pamukkale Üniversitesi Kampüs Alanında Sosyal-Kültürel Özek (2009)
Denizli Dentaş Otistik Çocuklar Eğitim ve Uygulama Merkezi (2016)

Katılım 30 kişiyle sınırlıdır. Kayıt için başvuru: Mimarlar Odası Denizli Şubesi 

6 Ekim Perşembe, 18.00
Söyleşi: İşveren-Müellif-Yüklenici Etkileşimi Temelinde Mimarlığı İzlemek
Otistik Çocuklar Eğitim ve Uygulama Merkezi Konferans Salonu

Takdim: Suat Bilgin (Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı), Meriç Öner (SALT Araştırma ve Programlar Yöneticisi)
Moderatörler: Işıl Uçman Altınışık, Murat Burak Altınışık
Konuşmacılar: Cengiz Bektaş (Müellif), Esat Sivri (İşveren), Mustafa Kaynak (İşveren), Ali Abalıoğlu (İşveren), Murat Erdem (İnşaat Yük. Müh. Yapım Yöneticisi), Mehmet Salih Coza (İnşaat Yük. Müh. Yüklenici)

7 Ekim Cuma, 13.00-18.00
Gezi: Laodikya ve Hierapolis İncelemesi

Cengiz Bektaş’ın katılımıyla gerçekleştirilecek olan gezide, mimarın bakış açısından ilkeler, Anadolu bilinci ve insancıllık kavramları irdelenecek. Katılım 30 kişiyle sınırlıdır. Kayıt için başvuru: Mimarlar Odası Denizli Şubesi

8 Ekim Cumartesi, 10.00-16.00
Gezi: Afrodisyas İncelemesi

Cengiz Bektaş’ın katılımıyla gerçekleştirilecek olan gezide, Eski Kültür ve Sanat temasına odaklanılacak. Katılım 30 kişiyle sınırlıdır. Kayıt için başvuru: Mimarlar Odası Denizli Şubesi 

Etiketler

Bir cevap yazın