Çarşamba Seminerleri: Yapay Zeka ve Mekânsal Bellek

Albert Ali Salah'ın "Yapay Zeka ve Mekânsal Bellek" başlıklı sunuşu 25 Kasım'da saat 11:00'da MSGSÜ Fındıklı Binası Video Konferans Salonu'nda yapılacak.

Başta ‘yapay zeka, biyometrik’ olmak üzere pek çok konuda özgün araştırma ve yayınları olan, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde ‘Bilişsel Bilimler/Cognitive Science’ Yüksek Lisans Programı Koordinatörü olarak görev yapan Albert Ali Salah’ın “Yapay Zeka ve Mekânsal Bellek” başlıklı sunuşu 25 Kasım’da saat 11:00’da MSGSÜ Fındıklı Binası Video Konferans Salonu’nda yapılacak.

Etkinliğin tanıtım metni şöyle:

Bilişsel bilim ve sibernetiğin doğuşundan bu yana yapay zeka amaçları, yöntemleri ve ürettikleri açısından epey değişti. Günümüzde yapay zeka gerçekliğe ulaşma yolu olarak gerçekliği yaratma fikrini halen temel alarak, beynin ve insan zekasının prensiplerini ortaya koymak için, öğrenen, uyum sağlayan, hatırlayan sistemler gerçekleştirmeyi hedef alıyor. Bu sistemler gündelik hayata çeşitli şekillerde girmeye başladıkça yavaş yavaş insanın yapay uzantıları haline geliyorlar. İnternet’te kullandığımız arama motorları bunun bir örneği, bilgiye ulaşmak için bu teknoloji artık doğal bir uzantımız haline geldi. İnsan belleğinin doğası her ne kadar güvenilmez olsa da, bilgisayarın veya bir gün ulaşmayı hedeflediğimiz yapay zekanın belleği ile karşılaştırıldığında bazı üstün yanları olduğunu görüyoruz. Özellikle yapay zekanın temelindeki bilgiyi arama ve yeni kavramlar öğrenme becerilerinin insanda bambaşka şekillerde gerçekleştirildiğini fark ediyoruz. Soyutlamada insanın bilgisayara kurduğu üstünlük örneğin mekan algısında kendisini net bir şekilde gösteriyor. Fakat bilgisayarların da kendilerine has üstün yanları var. Toplumun belleğine ve bu belleğin tarihsel akışına bakarsak, yavaş yavaş insan ve bilgisayar belleğinin birleşmeye başladığını söyleyebilir miyiz?

Etiketler

Bir cevap yazın