Çarşamba Seminerleri: Kentsel Aktivizm Aygıtı Olarak Fotoğraf?

Teması bu hafta "görsel iletişim" olan Çarşamba Seminerleri'nde, Murat Germen "Kentsel Aktivizm Aygıtı Olarak Fotoğraf?" başlıklı bir sunum yapacak. Etkinlik 16 Kasım saat 11:00'de MSGSÜ Video Konferans Salonu'nda.

Germen’in “Kentsel Aktivizm Aygıtı Olarak Fotoğraf?” başlıklı sunuşunun tanıtım metninden:

İstanbul şimdiye kadar hiç deneyimlenmemiş bir fiziki taarruz altında. Sorunları çözmek iddiasıyla yola çıkanların başlattığı bu inşai dayatma; sorunları çözmek şöyle dursun, zaten varolan sorunların katlanmasına ve yerel iklimin bozulmasına neden oluyor. Ulaşımın iyileşmesi adına yapılan ve devasa bir doğa tahribatına yol açan çeşitli dev projeler İstanbul’un trafik tıkanıklığına çözüm getirmiyor. Yer seviyesinden ve havadan yapılan fotografik belgelemenin; İstanbul’a, diğer kentlere ve sonunda doğaya karşı yürütülen bu devasa taarruzu tartışmaya açmakta bir aktivizm kanalı olarak kullanılabilirliği gündeme getirilecek.

Murat Germen: Fotoğrafı bir ifade / araştırma aracı olarak kullanan, İstanbul ile Londra’da yaşayan ve çalışan, 1965 doğumlu bir sanatçı. Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde fotoğraf, sanat ve yeni medya dersleri vermekte.

Etiketler

Bir cevap yazın