Çarşamba Seminerleri: “Kaybolmuş Bir Demiryolunun İzinde”

Çarşamba Seminerleri'ne bu hafta "Miras" temasıyla Mert Sandalcı konuk oluyor. Seminer 25 Ekim'de, saat 11:00'de MSGSÜ Video Konferans Salonu'nda gerçekleşecek.

Mert Sandalcı 1958 yılında İstanbul’da doğdu. 1980’de İ.D.M.M.A. Galatasaray İnşaat Mühendisliği Fakültesinden mezun oldu. 1989’da mesleki kariyerine son vererek farklı bir uğraş içine girdi ve eşi Eczacı Gülnur Sandalcı ile birlikte efemeral (kısa ömürlü, gündelik) belge koleksiyonları üzerine çalışmaya başladı. Mert Sandalcı bu çalışmalarının yanı sıra ilgi duyduğu pek çok konu üzerinde ayrıntılı çalışmalar sürdürmüş, koleksiyonlar üretmiş ve kitaplar yayınlamıştır. Sandalcı’nın son eseri ise “Dr. Ali Vasfi ATABAY Pendik Sanayii Ziraiye ve Kimyeviye Müessesesi-Pendik”dir (2017). Sandalcı Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve KTÜ’de 5 yıl boyunca görev yapmış, halen Yeniyüzyıl Üniversitelerinde Eczacılık Tarihi Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. Konuğumuzun “Kaybolmuş Bir Demiryolunun İzinde” başlıklı sunumunun tanıtım metninden:

“Bu sunumda 1914-1916 yılları arasında İstanbul’un kömür ihtiyacını karşılamak üzere Kâğıthane’den başlayarak Karadeniz sahilindeki linyit kömürü havzaları Ağaçlı’ya ve Çiftalan’a uzanan dekovil hattının hikayesi, yeniden keşif öyküsü ve kitaplaştırma sürecinin anlatılacağı sunumda zengin görsel koleksiyonundan örnekler verilecektir.”

Etiketler

Bir cevap yazın