Çarşamba Seminerleri: “‘Havalı’ Mekanda Esnek ve Estetik Emek: AVM Mağazalarında Çalışma Rejimi”

Çarşamba Seminerleri, bahar döneminin ikinci seminerinde #toplumsalcinsiyet temasında Ece Öztan'ı konuk ediyor. Seminer 8 Aralık saat 11:00'de MSGSÜ Video Konferans Salonu'nda yapılacak.

Sunuşun tanıtım metninden:

“Toplumsal cinsiyet, satış işinde çok görünür olmayan ama çalışanın kimliğinin, öznelliğinin bir parçası olarak sürece dâhil olmaktadır. Zira satış elemanları, kendi toplumsal cinsiyet kimlikleri de dâhil olmak üzere, yaptıkları işi nasıl kendilerine mal edeceklerini araştırırlar. Yaygın olarak kabul edilen, ‘uygun’ toplumsal cinsiyet davranış algısı oldukça esnek olmasına rağmen, hizmet işlerinde şu ya da bu derecede toplumsal cinsiyet farklılığının doğallığı algısını güçlendirir.”

Bu etkinlik MSGSÜ Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 8-10 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenen Mor Baykuş Etkinlikleri kapsamında organize edilmektedir. Etkinlik sayfası: https://www.facebook.com/events/1885993481657651/

Ece Öztan hakkında: Toplumsal cinsiyet, göç, kadın emeği, siyasal katılım ve yurttaşlık gibi alanlarda araştırma ve yayınları bulunan Ece Öztan, şu anda bağımsız bir siyaset bilimcidir. Doktora çalışmasını 2009 yılında, Amsterdamlı Türkiye kökenli kadınların yurttaşlık deneyimleri konusunda tamamlayan Öztan, emek, beden, aile ve yurttaşlık meselelerine, sınıf, cinsiyet ve etnisite gibi kesişimler çerçevesinden yaklaşmaktadır. Konuğumuzun “‘Havalı’ Mekanda Esnek ve Estetik Emek: AVM Mağazalarında Çalışma Rejimi” başlıklı sunuşu, 2015 yılında tamamlanan ve İstanbul’daki 10 farklı nitelikteki AVM’de Nurcan Özkaplan ve Ester Ruben ile birlikte yürüttükleri kapsamlı bir saha çalışmasına dayanmaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın