“Çankaya Tarihine Sahip Çıkıyor” Çankaya Tarihi Kentler Projesi Çalıştayı

TMMOB Mimarlar Odası’nın kurucusu olduğu Tarihi Kentler Birliği kapsamında, Çankaya Belediyesi Tarihi Kentler Proje Ofisi tarafından düzenlenen “Çankaya Tarihine Sahip Çıkıyor” çalıştayı 12 Mayıs Cuma günü Abidinpaşa Köşkü'nde yapılacak.

Etkinliğin tanıtım metni:

Cumhuriyetin kurucu mekânı olan Çankaya, Başkentlik kavramı içerisinde Cumhuriyetin temsil mekânlarına ev sahipliği yapmaktadır. Cumhuriyet değerlerinin ifade edildiği mimari eserler, anıtlar, Ulus’tan başlayarak Çankaya köşküne kadar uzanan Atatürk Bulvarı üzerinde kuruluş ideolojisini okuduğumuz yapılı çevre ile birlikte Çankaya, taşıdığı Cumhuriyet tarihi potansiyeli, doğal varlıkları ile Başkentin şekillenmesinin en önemli kaynağıdır.

Çankaya Belediyesi, 355 Belediyenin üye olduğu Tarihi Kentler Birliği’ne, Tarihi Kentler Birliği Meclisi’nin 26.05.2007 tarih ve 2007/06 sayılı kararıyla üye olarak kabul edilmiştir. Belediyemizin, Tarihi Kentler Birliği’ne üyelik sürecinde, Başkent Ankara’nın ve Çankaya’nın Cumhuriyet Dönemi tarihi ve kültürel mirası belirleyici olmuştur. Uzun bir süredir, Tarihi Kentler Birliği çalışmalarına katkı ve katılım sağlayan Çankaya Belediyesi, içinde bulunduğumuz dönemde ” Çankaya Tarihi Kentler Projesini” yeni bakış açısı ile ele almaya başlamıştır. Çankaya Tarihi Kentler Projesi çalışmalarının katılımcı bir yöntemle sürdürülmesi ve toplumla buluşması kapsamında Çankaya Belediyesi Dış ilişkiler Müdürlüğü bünyesinde “Tarihi Kentler Birliği Proje Ofisi” oluşturulmuştur.

Çankaya Belediyesi’nde Tarihi Kentler Projesi çalışmalarının işbirliği içerisinde yürütülmesi çerçevesinde 12 Mayıs 2017 tarihinde, Belediye Başkanımız Sayın Alper Taşdelen himayelerinde, Abidin Paşa Köşkü’nde, Ankara Kulübü Derneği ev sahipliğinde, “Çankaya Tarihine Sahip Çıkıyor” temalı bir çalıştay düzenlenecektir.

Program:

  • Açılış
  • Çankaya Belediyesi Çalışmalarıyla İlgili Kısa Film Gösterimi
  • Alper TAŞDELEN / Çankaya Belediye Başkanı Çalıştay Açış Konuşması
  • Çankaya Tarihi Kentler Projesi ile ilgili sunum
  • Görüşme ve Tartışmalar
Etiketler

Bir cevap yazın