Bostan Hikayeleri Kent Karşılaşması

"Bostan Hikayeleri" adıyla yürütülen çalışma kapsamında, Yedikule Bostanları, Roma Bostani, Kuzguncuk Bostanı ve Tarlataban temsilcilerinin deneyimlerini paylaşacakları etkinlik, 28 Ekim'de Kuzguncuk 66'da yapılıyor.

Etkinlik metni:

66Kolektif olarak 28 Ekim 2017 Cumartesi günü, 13:00-17:00 saatleri arasında “Bostan Hikayeleri” başlığıyla yeni bir Kent Karşılaşması gerçekleştiriyoruz. Bu karşılaşmada, Bostan Hikayeleri adıyla yürüttüğümüz çalışma kapsamında ziyaret ettiğimiz Yedikule Bostanları, Roma Bostani, Kuzguncuk Bostanı ve Tarlataban temsilcilerinin, bu bostanların kuruluşuna, işleyişine, ürünlerine, ihtiyaçlarına ve emellerine dair anlattıklarından derlediğimiz röportaj videolarını ilk kez birlikte izleyecek, dikkat çektikleri önemli konular üzerinden sohbet ederek bostan ürünleriyle hazırlanan yemekler eşliğinde deneyim paylaşımında bulunacağız. Buluşma mekanımız, kolektif olarak çalışmalarımızı yürüttüğümüz Kuzguncuk 66.

Bostan Hikayeleri, “Şehirde doğa ile yeniden bağ kurmak, kentsel müştereklerimizden olan mevcut bostanları, kent bahçelerini birlikte korumak, iyileştirmek ve yenilerini kurmak, kentsel tarımı yaygınlaştırmak için biz ne yapabiliriz?” sorusundan yola çıkarak başlattığımız bir çalışma. Bu konularda emek harcayan birçok kişi ve topluluk var. Ortaya koydukları iyi örnekleri ve pratikleri çoğaltmak, aralarında yeni bağlar ve dayanışmalar kurarak hepsinin ihtiyaçlarına yönelik ortak çözümler bulmak için kullanabileceğimiz en etkili yöntemlerden biri deneyim paylaşımı. Bizler de bu sürece, bostanlarla ilgili hikayeleri toplayarak, arşivleyerek, yenilerini üreterek, paylaşarak ve tartışarak katkı vermeyi hedefledik.

Bunun için 66 Kolektif üyelerinin ortak paydası olan görsel-işitsel alanda farklı ürünler ortaya koymaya başladık: Önce, mevcut bostan hikayelerini içeren online bir arşiv yarattık: www.bostanhikayeleri.com. Bu arşivi beslemek üzere, videoların başı çektiği yeni hikayelerin üretimine giriştik ve bu hikayelerin ele aldığı farklı bostanların işleyiş ve ihtiyaçlarına dikkat çeken periyodik bir yayın olarak kurguladığımız derginin ilk sayısını oluşturduk. 28 Ekim günü gerçekleşecek karşılaşmada, arşiv, dergi ve videolar hakkında da bilgi ve fikir alışverişinde bulunarak, bu ve benzeri dijital medya araçlarını farklı toplulukların fayda sağlayabilmesi amacıyla birlikte nasıl şekillendirebileceğimizi konuşuyor olacağız.

MODE Istanbul koordinasyonunda yürüttüğümüz Bostan Hikayeleri’nin 2016-2017 aktivitelerini içeren içeren araştırma ve geliştirme fazı, Idea Camp adlı platformun bir uzantısı olarak European Cultural Foundation tarafından destekleniyor. Bu fazın belli başlı aktiviteleri ayrıca Heinrich-Böll-Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği ve Sivil Düşün AB Programı tarafından ek destekle gerçekleştiriliyor.

Kayıt ve İletişim:

Etkinliğe katılım herkese açık ve ücretsiz. Katılmak isteyenler, ad, soyad (varsa ilgili bostan / organizasyon) bilgilerini, [email protected] e-posta adresine göndererek kayıt yaptırabilirler.

Etiketler

Bir cevap yazın