Biyobenzetim ve Biyotasarım Programı

"Mimarlık / Mühendislik Eğitimi İçin Yenilikçi ve Yaratıcı Bir Yaklaşım: BİYOBENZETİM VE BİYOTASARIM" başlıklı Biyobeta Programı, akademisyenlerin ders içeriklerini yaratıcı bir bakış açısıyla geliştirmesini hedefleyen TÜBİTAK 4005 destekli bir proje.

Program, aralarında Türkiye’de tasarım ve mühendislik disiplinlerinin ara kesitinde yenilikçi işler üzerinde çalışan Türkiye Biyotasarım Takımı’nın (www.biodesignteam.com) üyelerinin de bulunduğu akademisyen bir grup tarafından düzenleniyor. 1-8 Eylül 2019 tarihleri arasında İzmir, Ege Üniversitesi Merkezi Araştırma Test ve Analiz Laboratuvarı UAM (EGE-MATAL)’da gerçekleştirilecek programa katılım ücretsiz olup şehir dışından gelen akademisyenlere yol ve konaklama desteği de projeden sağlanacak. Programın hedef kitlesi, mimarlık ve mühendislik alanlarında eğitim ve araştırma faaliyetlerini sürdüren öğretim üye ve elemanları. Programda tamamen interdisipliner ilişkiler kurulması hedefleniyor. Amaç ise biyobenzetim ve biyotasarım konularında farkındalık yaratmak, eğitim ve bilimsel düşünce sistematiklerinde bu temel yaklaşımı kullanmayı alıştırmak ve bunu gerçekleştirirken yenilikçi eğitim uygulamalarının akademisyenler tarafından kullanımını sağlamak.

Biyotasarım doğayı inceleyerek bulguları disiplinler arası bir yaklaşımla sentezleyen, doğa dostu, kullanışlı ve insan sağlığına zarar vermeyen ürün ve sistem tasarımları üretilmesini sağlayan bir çalışma alanı. Benzer teknikler yurtdışında gerek mimarlık gerekse çeşitli mühendislik disiplinlerinde oldukça yaygın ancak ülkemizde bu konuda çok yoğun bir birikim olmadığını söylemek mümkün. Ancak doğanın milyonlarca yıllık deneyimi düşünüldüğünde, mühendislik ya da mimarlık problemlerinin çözümünde doğadan ilham alma tekniklerinin lisans düzeyindeki derslere entegre edilmesi önem kazanıyor.

Biyobeta hakkında detaylı bilgi, program detayları ve kayıt için www.biyobeta.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın