Birleşmiş Milletler COP26 Konferansı – Küresel Şehirler İklim Eylemi Sergisi

31 Ekim – 12 Kasım tarihleri arasında Glasgow'da yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı (COP26) kapsamında düzenlenen Küresel Şehirler İklim Eylemi başlıklı sanal sergide, İstanbul’un da aralarında bulunduğu 11 şehir iklim eylem projeleriyle yer alacak.

COP26 Konferansı, iklim değişikliğiyle mücadelede kat edilen yolu ve ülkelerin iklim hedeflerine ulaşmada şehirlerin kritik rollerinin tartışılacağı bir platform sunuyor. İklim değişikliğiyle mücadele kararlılığına sahip önde gelen şehirlerin oluşturduğu Küresel Şehirler Ağı (C40) ve İngiliz mühendislik ve danışmanlık şirketi Arup, konferansa katılan delegelere şehirler düzeyinde yapılan etkili iklim eylemlerin in en iyi örneklerinden bazılarını sunmak için 11 dünya şehrini seçerek bir sanal sergi hazırladı. Londra, İstanbul, Nairobi, Lima, Bogota, Los Angeles, Washington D.C., Mumbai, Pekin, Cakarta, ve Auckland’ın katılacağı Küresel Şehirler İklim Eylemi (The Global Cities Climate Action) sanal sergisi 1 Kasım’dan itibaren Virtual Engage adını taşıyan interaktif dijital platformda yer alacak.

Sergi alanında, katılan her şehir için, ziyaretçilerin iklim eylemi vaka çalışmalarını inceleyebilecekleri ve başarısı kanıtlanmış ve olumlu etkileri gösteren girişimleri keşfedebilecekleri bir dizi “sanal oda” bulunuyor. Serginin sanal tarafı, sergiyi gezmek isteyenlerin herhangi bir yerden herhangi bir zamanda sergiye erişebilmesini sağlayan web tabanlı bir dijital platform olan Virtual Engage üzerinden hayata geçirilecek. 2050’de karbon nötr bir şehir olma taahhüdü veren İstanbul da sergide 6 konu başlığı ile yer alacak:

  • İklim Değişikliği Eylem Planı
  • Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı
  • Entegre Atık Yönetimi
  • Sürdürülebilir Enerji Yönetim Planı
  • İklim Adaleti
  • Kentsel Dirençlilik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, iklim eylemleri ile ilgili bu çalışmalarını sergileyeceği özel odasında izleyicilere bir de video sunacak.

Küresel Şehirler Ağı C40 İcra Direktörü Mark Watts sanal sergi hakkında şu bilgiyi veriyor:

“Bu yılki COP’ta nelerin mümkün olduğunu sergilemek, bilime dayalı iklim eylemi gerçekleştirebileceğimizi göstermek açısından hayati önem taşıyor. Bu sergide, C40 şehirlerinde öncülük edilen dönüştürücü iklim çözümlerinin yanı sıra, şehir halkının hayatına ve kentsel çevreye somut faydaları da sergilenecek. COP26’ya katılacak ülke liderlerinin belediye başkanlarının hissettiği aynı aciliyet duygusuyla iklim krizine öncelik vermesi gerekiyor.”

COP26 süresince açık kalacak sergi, COP26’ya katılan şehirlerin belediye başkanları ve önde gelenlerine, bir araya gelmek ve şehirlerinin iklim eylem planlarını konferans katılımcılarına sunmak için bir alan sağlayacak. Küresel Şehirler İklim Eylemi Sergisi, sanal ortamda 31 Ekim Pazar günü Türkiye saati ile 21:00’de açılacak.

Etiketler

Bir cevap yazın