Bir Vizyonun Peşinde: ERA Mimarlık’ın 40 Yılı

Sergi, 7-26 Mayıs 2013 tarihleri arasında saat 10:00- 18:00 arasında Pazartesi hariç her gün izleyiciye açık olacak.

Kuruluşunun 40. yılını kutlayan ERA Mimarlık, deneyimlerini mimarlık, mühendislik ve tasarım dünyasının yakın geçmişine ışık tutan bir sergiyle Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Tek Kubbe Salonu’nda 16-30 Ocak tarihleri arasında paylaştı. 7-26 Mayıs tarihleri arasında da Ankara Cermodern’de sergiliyor. “Bir Vizyonun Peşinde: ERA Mimarlık’ın 40 Yılı” sergisi, ofisin bugüne kadar gerçekleştirdiği projeler üzerinden Türkiye mimarlık ortamının değişimini de gözler önüne seriyor.

Geçtiğimiz 40 yıl içinde mimarlık üretim tekniklerinde büyük bir dönüşüm geçiren dünyada ve Türkiye’de mimari tasarım sürecindeki çizim ve ifade tekniklerinden iş yapma biçimlerine, yapı malzemelerinden inşaat tekniklerine dek birçok alanda yaşanan değişimler, “Bir Vizyonun Peşinde: ERA Mimarlık’ın 40 Yılı” sergisiyle mimarlık dünyasının yanı sıra herkesin ilgisini çekecek şekilde sunuluyor.

Sergi, Türkiye’nin çok çeşitli yerlerinde ERA tarafından gerçekleştirilen projeler ışığında kentlerin de nasıl bir dönüşüm geçirdiğini aktarıyor. Aralarında, Shenyang Starmall Plaza inşaat aşamasında olan Ayazağa Kültür Merkezi, Garanti Bankası Teknoloji Kampüsü gibi projeler de bulunan sergi aracılığıyla ERA’nın üzerinde çalıştığı yapılar ve işbirliği yaptıkları çeşitli aktörlerin görüşlerine de yer vererek, mimarlığın yaşamla temas ettiği noktalar da sergiye taşınıyor.

Sürekli bir yenilik arayışıyla kendisini hep daha ileri bir noktaya taşımayı amaçlayan ERA, “Bir Vizyonun Peşinde: ERA Mimarlık’ın 40 Yılı” sergisi aracılığıyla, mimarlığın yalnızca mimarın kendi erki dahilinde gerçekleştirdiği bir meslek olmanın ötesinde tüm aktörleriyle hayat bulan, sosyal ve toplumsal boyutuyla yaşamın kendisine dair bir gerçeklik olduğunu iletiyor.

Etiketler

Bir cevap yazın