Bilgi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Bitirme Projeleri Sergisi: “Gayri Maddi Emekçiler”

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Mezuniyet Projeleri sergi açılışı, 8 Haziran Çarşamba günü, saat 17:00'da Santral İstanbul'da yapılacak. Sergi Ağustos ayının sonuna kadar ziyarete açık olacak.

ID402 2016 Mezuniyet projeleri, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünün dokunduğu ve beslendiği birçok alana değiniyor. Endüstriyel ürünler, hizmet ve sistem tasarımı gibi güncel alanların yanısıra, üretim teknolojileri, paylaşım platformları, tasarım ve zanaat ilişkisi gibi esasi meselelere değinen projeler ortaya konuluyor. Sergiye adını veren “gayri-maddi emek” kavramı 2016 mezunlarının tasarım disiplini ve çok yakında mensubu olacakları mesleğin çalışma biçimlerine ve koşullarına dair ne kadar kafa yorduklarına işaret ediyor. Katılımcı üretim platformlarından, kamusal mekana aktif müdahale araçlarına; zanaat yöntemlerinin ürünleşme süreçlerinden, toplumsal ayrışmalar, atık ve gıda gibi temel sorunlarla uğraşan önerilere; ihtiyaca yönelik bireysel çözümlerden, yeni ihtiyaçlar tanımlayan kullanım nesneleri ve sistemlere uzanan, sokakta, evde, atölyede ve muhtelif karmaşık ağlarda tasarımın hayatımızda nasıl merkezi bir rol aldığını ve alabileceğini gösteren projeler sunuluyor.

Sergide, öğrencilerin eğitimlerinin son döneminde aldıkları ID 402 Tasarım Stüdyosu dersi kapsamında gerçekleşen mezuniyet projeleri görücüye çıkıyor. Eğitimleri boyunca edindikleri birikim ve ilgi alanları doğrultusunda kendi proje kapsamlarını belirleyen öğrenciler, bir dönem boyunca projeleri üzerinde çalışırken, ders öğretim kadrosunun yanısıra odaklandıkları alanda öncü profesyoneller ve akademisyenlerden mentorluk desteği alıyorlar. Bu işbirliği sayesinde ortaya çıkan projeler üzerine eğildikleri konularda en güncel tartışmalara değiniyor. Proje süreçlerini baştan sona bizzat yürüten öğrenciler, her aşamada mentorlarından ve stüdyo yürütücülerinden aldıkları kritikler, kullanıcı denemeleri, atölyeler, farklı üretim teknikleri ve daha birçok yöntem doğrultusunda projelerini geliştiriyorlar. Bu süreçte her bir tasarımcı adayı sadece içerik ya da çözüm geliştirmeyi değil, bir projeyi baştan sona yönetmeyi ve iletişime sokma görevini de üstleniyor.

Öğrenciler: Adnan Faysal Altunbozar // Ayşe Cilsim // Ayşen Ünal // Başak Tuna // Betül Şahin // Cem Alpay // Çağatay Özkardeşler // Güler Nazlı Pekdemir // Kadir Salman // Merve Öztürk // Mina Ada Yancı // Nilüfer Durmaz // Nurseli Yorgancı // Özgüç Bertuğ Çapunaman // Serkan Burak Can Çangır // Sinem Halıcıoğlu // Toprak İzgi Güven // Zeynep Gülerman

Danışmanlar: Adnan Serbest // Aslı Altay // Alper Denizöz // Ayça İnce // Benay Gürsoy // Berkan Kaplan // Cem Alppay // Fazıl Akın // Gülname Turan // Hümanur Bağlı // Mevce Çıracı // Merve Bedir // Refik Burak Atatür // Tamer Nakışçı // Veli Şafak Uysal // Yeşim Kunter// Zeki Berkkut 

Koordinatorler: Can Altay // Ayşenaz Toker // Gizem Öz

Etiketler

Bir cevap yazın