Bilgi Dizisi 2: Paylaşım

Plato Sanat'ta, 22 Haziran – 14 Eylül 2011 tarihleri arasında izleyiciye sunulacak "Bilgi Dizisi 2: Paylaşım" sergisi sanat ile bilginin üretimi, paylaşımı ve arşivlenmesi arasındaki ilişkiyi tartışan üçlü bir dizinin ikinci sergisi.

Paylaşım, bilginin iletilmesi ve dönüşümü üzerinde yoğunlaşıyor.

Sergiye katılan sanatçılardan Engin Gerçek, fotoğraf serisi Soylulaştırmanın Soyluları’nda Kuştepe’deki apartmanların duvarları ardındaki evleri konu edinen işlerinde gerçekliğin çeşitli katmanlarını ve klişeleri tartışmaya açıyor. Ardan Özmenoğlu’nun işleri kültürel bellek, siyasi vaatler ve İstanbul sokaklarında kullanılan iletişim yöntemlerini yapısöküme uğratıyor. Jenny Eichler, geleneksel zanaat bilgisini çağdaş sanat yapıtları üretimine aktarıyor ve işlerinde imitasyon ile kitsch kullanımı sayesinde eleştirel bir analiz ortaya koyuyor. Atılkunst, izleyicisine ulaşmak için gerilla taktiklerini uyguluyor ve sergileme tekniklerinin yanı sıra üretimin kendisini de özgür bir şekilde sanat yapabilmek için kullanıyor.

Serginin organizasyon yapısı ve mekânsal tasarımı süreç odaklı. Dizimizde ilk serginin (Bilgi Dizisi 1: Üretim) son günü sonraki serginin (Bilgi Dizisi 2: Paylaşım) açılışına karşılık geliyor; böylelikle inşa ve üretim, bütün sergi sürecinin bir parçası haline geliyor. Ayrıca Bilgi Dizisi 1: Üretim’ de sergilenen işler kaldırılmıyor, Atılkunst, Ardan Özmenoğlu, Engin Gerçek, Jenny Eichler’ in işleri varolan yapıya ekleniyor.

Açılış Saatleri: Her gün 12.00 – 20.00
Sanatçılar: Atılkunst, Jenny Eichler, Engin Gerçek, Ardan Özmenoğlu
Küratör: Marcus Graf

Etiketler

Bir cevap yazın