Bi Nokta: Punta

Punta Bisiklet Atölyesi 19-20 Aralık 2015 tarihlerinde Alsancak'taki tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi'nde.

Atölyenin Konusu:
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmir’i bisiklet kenti yapmak ve bisikleti İzmir için öncelikli bir ulaşım aracı haline getirmek amacıyla kıyı şeridinde uygulanan bisiklet yollarının kent içerisinde yaygınlaştırılması, ilçe merkezlerine kıyıdan bisikletle erişimin sağlanması ve toplu ulaşıma entegrasyonu gibi konularda proje ve uygulama çalışmaları yürütülmekte.
Bu kapsamda yapılan tüm projelerde yaya ve bisiklet ulaşımı öncelikli değer olarak ele alınmakta kentsel mekanlar ve ulaşım bu kabuller doğrultusunda şekillendirilmekte.

Alsancak – Punta bölgesi gerek sosyokültürel özellikleri gerek kent içindeki işlevi ile İzmir’in önemli prestij, eğlence, rekreasyon mekanı ve kruvaziyer limanı ile kentin turizm kapılarından.

Kentin sosyal kültürel aktivitelerinin aralıksız sürdüğü yoğun yaya ve bisiklet erişimine sahip bölgeye bisikleti planlı bir şekilde entegre etmek, bisiklet kullanımını teşvik etmek, kentsel donatılar ile bisiklet kullanımını daha konforlu hale getirmek için yapılabilecek düzenlemelerin PUNTA BİSİKLET ATÖLYESİ’nde ele alınması planlandı.

Atölyenin Amaçları:

  • Bisiklet kullanıcılarının bölge içerisinde izleyebilecekleri güvenli rotalar oluşturmak, bu rotaları fiziksel düzenlemeler ve çeşitli fonksiyonlarla tercih edilir ve çekici hale getirmek rotalar üzerinde düzenlenebilecek aktiviteler planlamak.
  • Bisiklet kullanıcılarının bölge içerisindeki güvenli park alanı ihtiyaçlarını tespit etmek ve bu ihtiyaçlara göre park alanları oluşturmak.
  • Kruvaziyer ile gelen bisikletli turistleri de dikkate alarak tüm bisiklet kullanıcılarının toplanma, iletişim, mola, tamir bakım, kısa ve uzun süreli kapalı park alanı gibi ihtiyaçlarına cevap verecek bölge için odak noktası olabilecek bölgesel nitelikte bir mekânın işlevlendirilerek bölgeye kazandırılması.

 

Temalar:

  • Bi yol ve Bi Yol’da kullanılacak bi hizmetler, (hattın turist gözüyle, İzmirli gözüyle, mesken sahipleri gözüyle değerlendirilmesi ve donatı/hizmet tasarlanması)
  • Bisiklet park yeri / bistasyon,
  • Bisiklet dostu işletme / bike kafe.

 

Kayıt için Başvuru Adresleri:
[email protected], [email protected] izmir.bel.tr

Etiketler

Bir cevap yazın