BAUHAUS_100+TR Kitap Tanıtımı / Yazarlarla Söyleşi

TED Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Yayınları tarafından Mart 2020 tarihinde yayınlanan BAUHAUS_100+TR derleme kitabı için düzenlenen Kitap Tanıtımı ve Yazarlarla Söyleşi etkinliği, 26 Kasım 2020, Perşembe günü saat 17:30-18:30 arasında Zoom üzerinden, okurla ve yazarlarla karşılıklı soru cevap eşliğinde yapılacak. 

Meeting ID: 999 9898 8956

Etkinlik Bağlantısı: https://tedu.zoom.us/j/99998988956

Kitap tanıtım metni:

BAUHAUS_100+TR derlemesi 18 yazarın 16 makale-denemesinden oluşmakta: Jale N. Erzen, Bilge İmamoğlu, Canan Ünlü, Nur Ayalp, Berin F. Gür, Onur Yüncü, Sevil Enginsoy Ekinci, A. Elif Yabacı, Mesut Dinler, Baykan Günay, Şaha Aslan, Ferhan Kızıltepe, Elif Ezgi Öztürk, A. Derin İnan, Güneş Duyul, Başak Uçar ve Ali Cengizkan‘ın yazar olarak katkılarıyla, kitabın içine yayılan Esatcan Coşkun’un foto-deneme makalesi fotoğrafları ve Sonat Özcivanoğlu – Utku Coşkuner ikilisinin grafik tasarımlarıyla bir araya geldiği özgün bir ortak çalışmadır.

Bauhaus’un Türkiye’de tasarım eğitimine yansımaları; Bauhaus’un Türk tasarımı ve Türk sanatı üzerine yansımaları, etkileri ve yarattığı dönüşümler; Türk sanat düşüncesinde Bauhaus; ayrıntıda ve etkileşimde Bauhaus; Bauhaus ve eleştiri: tarih, tasarım ve izler; Türk mimarlarının poetika’sında Bauhaus: Okumalar; ve benzeri temaları kapsayan yazı ve eserleri bir araya getiren bu derleme kitap, TED Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tam zamanlı ve yarı zamanlı öğretim üye ve yardımcılarının “Bauhaus 2019” teması üzerindeki değerlendirme, görüş, düşünüm ve birikimlerini toplu olarak paylaşmayı amaçladı. Nitekim sanat-tasarım karşıtlığından, temel tasarım (Vorkurs) yorum ve değerlendirmelerine; ekolün kökenlerine yönelik aktör temelli yaratıcı, yenilikçi ve cinsiyetçi gözlemlerden, Türkiye’de yayılım ve paylaşımı sırasındaki farklılaşma ve yerelleşme özelliklerine; ekolün kendi ‘mülkü’ olan yapı ve tartışmalara bakmaktan, aktör ve izlerçevrenin Amerika ve Avusturalya’daki deneyimlerine; modern mimarlık içinde oluşturulan ‘plan yorumu’ yaklaşımından, mimarlık ve tasarım mesleğinin oluşumundaki katkılarına yayılan bir yelpazede çeşitlenen yazılar, taze bakış açılarıyla içinde bulunduğumuz bu coğrafyadan Bauhaus’a bakarlar.

Editörler
A. Derin İnan, Ali Cengizkan

Kitap Tasarımı ve Grafik Uygulama
Sonat Özcivanoğlu, Utku Coşkuner

Çeviri
Linda Rödel Çiftçi (Almanca), A. Derin İnan (İngilizce)

Etiketler

Bir cevap yazın