Başakşehir: Psikocoğrafik Keşifler Sergisi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü işbirliği ile düzenlenen sanatçı Youssef Tabti'nin "Psikocoğrafik Keşifler" sergisi 15-30 Mayıs 2017 tarihlerinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde.

Youssef Tabti’nin “Başakşehir” adlı projesi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Ünivesitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri ile ” Kent ve Sanat” dersi çerçevesinde gerçekleşti. Proje; öğrencilerin incelediği “psikocoğrafik” güzergahların çevresini belgeleyen işitsel ve görsel haritalama ve fotoğraflardan oluşan bir mekan yerleştirme projesidir. “Psikocoğrafya” coğrafi çevrenin algılar, psikolojik tecrübeler ve davranışlar üzerine etkisini araştırıyor.

“Başakşehir: Psikocoğrafik Keşifler” sergi projesi Youssef Tabti’nin birçok ülkede gerçekleştirdiği Petržalka adlı etkinlik serisinden sonra ikinci projesi. Projeye „Théorie de la Dérive” ve “Durumcu Enternasyonel Hareketi” ilham kaynağı oldu. Sanatçının yerleştirme çalışmaları basit kentsel bir keşif yolculuğunu tasvir etmekle sınırlı kalmıyor; film, fotoğraf, ses veya kartografi gibi farklı iletişim araçlarını kullanarak tesadüfi hedeflere ulaşmayı amaçlıyor ve böylece izleyiciye bir tür “eş zamanlılık” yaratmak istiyor.

Etiketler

Bir cevap yazın