Başakşehir: Psikocoğrafik Keşifler / Psychogeographic Exploration

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü işbirliği ile düzenlenen sanatçı Youssef Tabti'nin "Psikocoğrafik Keşifler / Psychogeographic Exploration" sergisi 6-29 Mayıs 2016 tarihlerinde REM Art Space'de.

İstanbul’da açacağı sergi için sanatçı adını İstanbul’un aynı adlı semtinden alan “Başakşehir” projesini geliştirdi. Bu sergi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Ünivesitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri işbirliği ile gerçekleşti. Proje; öğrencilerin incelediği “psikocoğrafik” güzergahların çevresini belgeleyen işitsel peyzaj, görsel haritalama ve fotoğraflardan oluşan bir mekansal yerleştirme projesidir. “Psikocoğrafya” coğrafi çevrenin algılar, psikolojik tecrübeler ve davranışlar üzerine etkisini araştırmakta.

Psikocoğrafik Keşifler sergi projesi Youssef Tabti’nin birçok ülkede gerçekleştirdiği Petržalka adlı etkinlik serisinden sonra ikinci projesi. Projeye “Théorie de la Dérive” ve “Durumcu Enternasyonel Hareketi” ilham kaynağı oldu. Sanatçının yerleştirme çalışmaları basit kentsel bir keşif yolculuğunu tasvir etmekle sınırlı kalmıyor; film, fotoğraf, ses veya kartografi gibi farklı iletişim araçlarını kullanarak tesadüfi hedeflere ulaşmayı amaçlıyor ve böylece izleyiciye bir tür “eş zamanlılık” yaratmak istiyor.

Etiketler

Bir cevap yazın