Başakşehir: Kentsel Bir Model

Sosyolog Özlem Ünsal moderatörlüğünde gerçekleşecek sunum ve tartışmada, Sandra Schäfer "Başakşehir: Kentsel Bir Model" başlıklı video enstelasyonundan bölümler gösterecek, Ayşe Çavdar da kentsel dönüşümün çevresel ve toplumsal etkilerini yorumlayacak.

1990’ların sonunda, İstanbul’da kent merkezinden uzakta Başakşehir isminde yeni bir uydukent ortaya çıktı. Aslen bir toplu konut projesi olarak tahsis edilmiş olsa da, daha sonraları inşa edilen çok sayıda güvenlikli siteyle, şimdilerde büyük ölçüde neoliberal dindar orta sınıfa ev sahipliği yapıyor. Başakşehir 370.000 sakiniyle çok daha kapsamlı başka bir dönüşüm sürecini temsil ediyor; kentin fizikî ve toplumsal yeniden yapılandırılması. Yapılması planlanan uluslararası havaalanı ve ikinci İstanbul boğazı kanalıyla bu bölge, geleceğin yeni kent merkezi olma yolunda.

Sosyolog Özlem Ünsal moderatörlüğünde gerçekleşecek sunum ve tartışmada, Sandra Schäfer “Başakşehir: Kentsel Bir Model” başlıklı video enstelasyonundan bölümler gösterecek, kentsel dönüşüm sürecinin katmanlarını ve çelişkilerini tartışmaya açacak. Schäfer ayrıca başvurduğu sanatsal yöntemlerden de söz edecek. Gazeteci ve sosyal antropolog Ayşe Çavdar da kentsel dönüşümün daha geniş çerçevesini, çevresel ve toplumsal etkilerini yorumlayacak.

Söyleşi İngilizce olacak ve Türkçe’ye ardıl çeviri yapılacaktır.

Etiketler

Bir yanıt yazın