Bahar Atölyeleri: İşbirliği / 19 Nisan

Bahar Atölyeleri tasarım sempozyumu ile açılıyor! İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından her yıl nisan ayında düzenlenen Bahar Atölyeleri 19 Nisan'da "İşbirliği" temalı sempozyum ile başlıyor.

19 Nisan Cumartesi günü 12:00-16:00 saatleri arasında Santralistanbul kampüsü E3-101 konferans salonunda yapılacaktır.

Tema Hakkında:

Birlikte çalışmak, beraber üretmek, 3. Bahar Atölyeleri için günümüzde tasarım alanlarının ve tasarımcı kimliğinin yorumlanmasında hatırlanması gereken koşul ve değerlerin ön plana alınacağı bir kavramsal çerçeve sunmaktadır. Gerek tasarımcıların ve mimarların geniş üretim ağlarının parçası oldukları gerçeği, gerekse günümüzde yeniden sorgulanan sosyal oluşum sürecleri ve paylaşım ağlarının tasarım disiplinlerine yansımalarının inceleneceği bir konferans ve atölye programı planlanmaktadır. “Tasarımcı, birey olarak tasarım süreclerinin tek tanımlayıcısı mı olmalı? Diğer aktörler, üretici, kullanıcı ve yan faktörlerle bir işbirliği kurgulanabilir mi? Tasarımı kolektif bir sürec olarak düşünebilir miyiz?” gibi sorulardan yola çıkarak, tasarlamak, üretmek ve kullanmak arasındaki ayrımlar sorgulanacaktır.

Atölyeler sadece içerik olarak değil çalışma biçimi olarak da işbirliği (elbirliği) ile ele alınacak; farklı kurum ve okullardan gelen tasarım eğitimcileri, mimarlar, tasarımcılar, tasarım yazarları ve düşünürler aynı çatı altında günümüzün dönüşen sosyal yapılanması ve üretim ağlarında, tasarım süreclerine ve ürünlerine dair tartışarak örnekler üretecekler.

19 Nisan 2014 Program:

  • 12:00 – 12:30 Justin McGuirk // The Civic Imagination
  • 12:30 – 13:00 Sophie Warren & Jonathan Mosley // How to Play Utopia
  • 13:00 – 13:30 Peter Tagiuri // The Vast Structure of Recollection
  • 13:30 Yemek Arası
  • 14:00 – 14:30 Claudia Taborda // Coellaboration
  • 14:30 – 15:00 Leslie Hirst // Inertia → Group Dynamics
  • 15:00 – 15:30 Matthew Howland & David Grandorge // Timber
Etiketler

Bir cevap yazın