Assemble Konferansı: “Yaparak Öğrenme”

Assemble'ın kurucu üyelerinden Maria Lisogorskaya ve Louis Schulz, 41. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul kapsamında konferans vermek ve atölye çalışmasına katılmak için İstanbul'a geliyor. Konferans 12 Mayıs Cumartesi, saat 13:00-14:00 arasında yapılacak

Bu sene 41. kez düzenlenecek Yapı Fuarı kapsamında Assemble’ın kurucu üyeleri Maria Lisogorskaya ve Louis Schulz, Arkitera Mimarlık Merkezi’nin davetlisi olarak İstanbul’a geliyor.

10-11 Mayıs 2018 tarihleri arasındaki atölye çalışmasının ardından 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü saat 13:00-14:00 arasında 2010 yılından günümüze, yaptıkları çalışmaları özetleyen bir konferans verecekler.

Mimarlık, tasarım ve sanat eksenine çalışan, 18 kişilik, çok disiplinli kolektif bir oluşum olan Assemble, Londra Clerkenwell’deki terk edilmiş bir benzin istasyonu geçici bir sinemaya dönüştürmek amacıyla 2010 yılında kuruldu.

Assemble, Granby Four Streets projeleri ile 2015 yılında prestijli “Turner Prize”ı alan ilk tasarım ve mimarlık stüdyosu oldu. Halen devam etmekte olan Granby Four Streets projesi, 10 evin ve bir dizi boş mağazanın yenilenmesini, sosyal dış mekanların yaratılmasını kapsıyor ve bölgede yaşayanlara iş kurmayı ve eğitim sunmayı hedefliyor.

Konuşmacılar Hakkında

Maria Lisogorskaya

Assemble’ın kurucu üyesi. Ekibiyle, mimarlık, sanat, tasarım alanlarında projeler yürütüyor. Ayrıca Londra Central Saint Martins’de mimarlık yüksek lisans stüdyosu yürütüyor ve Viyana TU’da misafir öğretim üyesi olarak çalışıyor. Lisogorskaya, ABD ve Çin’de kolektif bina projelerini araştıran Winston Churchill Memorial Trust üyesi.

Louis Schulz Hakkında

Louis Schulz, Assemble’ın kurucu üyesi. Schulz, 1988 yılında Auckland, Yeni Zelanda’da doğdu. Henüz bebekken Londra’ya taşındı. Annesi bir rock şarkıcısı ve babası ise çalışma saatlerini sıkıcı finansal raporlar yazarak geçiriyor. Londra’da School of Oriental and African Studies’te Ortaçağ İslam Tarihi okuduktan sonra Louis, Assemble’ı bir araya getiren diğer üyeler ile tanıştı. Boş zamanlarında kitap okumayı, büyük ses sistemlerini kurcalamayı, toplu danslar organize etmeyi sever.

Devam Eden Projeler:

  • Goldsmiths Centre for Contemporary Art (2018 Eylül’de tamamlanacak)
  • Granby Kış bahçesi (2018 yılı sonunda tamamlanacak)
  • Laguna Viva (Yaşayan Lagün), Palazzo delle Zattere’nin Venedik’teki günlük yaşamın karmaşıklığına uyum sağlamasını amaçlayan uzun vadeli bir stratejinin ilk aşamasıdır. Bu strateji, Assemble ve We Are Here Venice tarafından, V-A-C Vakfı için 2017 yılında geliştirildi.
  • Granby Workshop, Liverpool, mimari seramik üreticisi (devam ediyor)
  • Blackhorse Workshop, Walthamstow, London (devam ediyor)

Etkinliğe Kayıt

Etkinliğe katılmak için http://www.yapifuariistanbul.com/tr-TR/visitor/yapi-turkeybuild-online-registration.aspx adresinden 41. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul kayıt olunması zorunludur. Fuar kapsamında düzenlenen etkinlikler ile ilgili http://www.yapifuariistanbul.com/tr-TR/Etkinlikler/landing.aspx adresinden detaylı bilgi alınabilir. 

Etiketler

Bir cevap yazın