Arkitera On Seyahat Bursu Sunumu: Arkitera Gezgininden Bir Yol Hikayesi

Yelta Köm'ün gerçekleştireceği Arkitera On Seyahat Bursu Sunumu, 4 Ekim 2011 Salı günü saat 19:00'da SALT Beyoğlu'nda yapılacak.

“Gitmeye başlayınca duramıyorsun, oradan oraya gitmek sürekli hareket halinde olmak iyi geliyor. Başka hikayelere karışmak, kendi hikayene yeni aktörler katmak istiyorsun. Seyahati hiç bitirmek istemiyor, başlangıç ile varış arasında akan o gerilimin kalmasını istiyorsun.”

Seyahat gerilimli bir durum, bir şeyin içine kapılıp gitmek, nerede olduğunu kaybetmek, zamanı önemsememek, hepsi bunun bir parçası. Bir ay boyunca “üretimin peşinde” başlığı ile dünya etrafında 9 şehri gezen Yelta Köm, seyahat etmenin, yolda olmanın, bu kadar yoğun nasıl yaşandığını anlatacak. Üretimin peşine düşüp, Arkitera’nın onuncu yılı dolayısıyla verdiği Arkitera Seyahat Bursu’nu kazanan Yelta gezisi boyunca Mumbai, Jakarta, Guangzhou, Pekin, New York, San Francisco, Mexico City, Buenos Aires ve Sao Paulo’ya gitti. Bu mega kentleri 2-3 gün içerisinde hem anlamaya hem aktarmaya çalıştı. Bu süreç içerisinde insanlarla konuştu, arka mahallelere girdi, sesler kaydedip, video-fotoğraflar çekti.

“Bazen herşey planladığınız gibi olmaz, peşine düştüğünüz şey sizi kendi içerisine alır, onla bir bütün olursunuz, belki de onu kaybedersiniz.”

Seyahatin kurgulanışı üretim şehirleri üzerineyken, bir anda bu takip meselesi iki yönlü işlemeye başlamıştı. Yol boyunca tüm deneyimi sosyal medya üzerinden aktaran Yelta’nın etrafında sanal bir üretim bulutu büyümeye başlamış, yolun sonuna kadar birikmişti. Bu seyahatin son ayağı olacak bu konuşmada, bu üretim bulutundan daha önce hiç çıkmamış fotoğraflar, videolar ve sesler konuklarla paylaşılacak. İnsanın kendini yalnız hissedip hissedemediği, sosyal medya üzerinden gerçek zamanlı deneyim paylaşmanın ruh halini ve bunun süreci üzerine konuşacak.

“bir yol hikayesi : nasıl, nereye düştüm? , üretimin peşine düştüm” bir kentin kısa bir sürede nasıl anlaşılabileceğini, bu büyük kentlerin üretimle olan ilişkilerin hangi noktalardan okunabileceğini, seyahatin ürettiktirdiklerini, yolda olmanın, bir yere ait olmadan ordan oraya savrulmanın hissiyatını, üretimin nasıl da bir özneden nesneye döndüğünü ve seyahatin insanı nasıl dönüştürdüğünü anlatacak.

Etiketler

Bir yanıt yazın