Arketipler

Melek Aksoy ve Sinan Logie’nin Türkiye coğrafyasında farklı kültür ve zamanlarda inşa edilen mimari örnekleri yan yana getirdiği Arketipler isimli sergileri, 4 Mart 2016 akşamı Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nda açılacak.

Aksoy ve Logie, Arketipler sergisinde Çatalhöyük, Divriği Ulu Camii, Zinciriye Medresesi, Amcazade Hüseyin Paşa Yalısı gibi farklı dönemleri temsil eden yapılarda tespit ettikleri 11 mimari örneği; Sedad Hakkı Eldem, Turgut Cansever ve Behruz Çinici gibi 20. yüzyıl mimarlarının işlerindeki mimari örnekler ile eşleştiriyorlar.

11 mimari eşleştirme ile toplam 22 heykel/maketin yer aldığı sergi, Anadolu mimari geleneği ve Modern Türkiye mimarisi üzerine arşivsel bir niteliğe sahip olduğu gibi, dikkat çektiği mimari unsurlar, bunları kavramsallaştrması ve görselleştirmesi bakımından da Türkiye güncel sanat ortamında tamamen özgün bir yer arz ediyor.

Kubbe, saçak, sıra pencere, havuz, Türk Evi, mahalle gibi 11 mimari unsur üzerinden Türkiye coğrafyasına ait bir mimari okumanın sunulduğu sergi 9 Nisan tarihine kadar izlenebilir.

Etiketler

Bir yanıt yazın