Architecture of Latvia

Bilkent Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nün 9 Nisan 2018 günü mimar ve büyükelçi Jānis Dripe'ı ağırlayacağı konferansta, Letonya'nın kültür yapıları ve Riga'nın mekansal gelişimi üzerine konuşulacak.

Geçtiğimiz on yıl içinde Letonya bölgesel ölçekte konser salonları, yeni bir milli kütüphane, ulusal sanat müzesinin genişletilmesi ve benzeri bir dizi ulusal öneme sahip yapının üretimini başarıyla tamamladı. Yarışma ve proje süreçleri sonunda ülkenin kültür altyapısına ve mimari kültürüne birçok değer kazandırılmış oldu.

Jānis Dripe – Mimar, Büyükelçi:
Jānis Dripe, RISEBA Üniversitesi Mimarlık Program Direktörü ve Letonya Kültür Bakanlığın’da mimarlık ve yaratıcı endüstriler üzerine uzman. Kariyerinde, Riga Şehir Mimarlığı, Letonya İsveç Büyükelçiliği, Letonya Kültür Bakanlığı, ve Letonya Mimarlar Birliği Başkanlığı gibi bir çok önemli görev yer almaktadır. Mimarlık ve kültür üzerine 350’nin üzerinde makalesi bulunan Dripe aynı zamanda “Letonya Mimarlığı 1991-2012” ve “Gunnar Birkets Letonya Milli Kütüphanesi, Riga” kitaplarının da yazarıdır.

Etiketler

Bir cevap yazın