architalkture: Lateness

İTÜ Mimarlık Fakültesi architalkture seminer serisinin on beşinci konuğu “Lateness” başlıklı konuşması ile Peter Eisenman. 28 Nisan’da gerçekleştirilecek olan seminer İTÜ Mimarlık Fakültesi YouTube kanalından takip edilebilir.

Peter Eisenman, ödüllü büyük ölçekli konut ve kentsel tasarım projeleri, eğitim kurumları için yenilikçi tesisler ve bir dizi yaratıcı özel ev tasarımı ile tasarım alanında yetkinliğini kanıtlamış, uluslararası ölçekte tanınan bir mimar ve eğitimcidir. Eisenman, 1967’de New York’ta mimarlık için uluslararası bir düşünce kuruluşu olan Institute for Architecture and Urban Studies’i kurmuş ve 1982’ye kadar kurumun direktörlüğünü yapmıştır. Eisenman, birçok ödülünün yanı sıra, 2001'de mimari alanında Cooper-Hewitt Ulusal Tasarım Ödülü Onur Madalyası almıştır. 2004 Venedik Mimarlık Bienali’nde Yaşam Boyu Başarı dalında Altın Aslan Ödülüne layık görülmüştür. Popular Science Dergisi Eisenman’ı, Phoenix Üniversitesi Stadyum tasarımı ile 2006 yılının en yenilikçi beş kişisinden biri olarak seçmiştir. 2010 yılında, Wolf Vakfı Sanat Ödülü ile onurlandırılmıştır. The Cooper Union’da Irwin S. Chanin Seçkin Mimarlık Profesörü olarak görev yapmıştır. Cambridge, Princeton, Harvard ve Ohio Eyalet Üniversitelerinde eğitmenlik yapmış olan Eisenman, şu anda Yale Mimarlık Okulu'nda uygulama alanında Charles Gwathmey Profesörlüğü yapmaktadır. Son kitapları arasında Written Into the Void: Selected Writings, 1990-2004, Ten Canonical Buildings: 1950-2000 ve Lateness bulunmaktadır.

Seminerin dili İngilizcedir. 28 Nisan 2021, saat 17:30’da gerçekleştirilecek olan seminer İTÜ Mimarlık Fakültesi YouTube kanalından takip edilebilir.

Etiketler

Bir cevap yazın