architalkture: Emergence of science and cities: City structure, Space and Socio-economic Function

İTÜ Mimarlık Fakültesi architalkture Seminer Serisi'nin 26 Mayıs 2022 günkü konuğu Alan Penn olacak. Etkinlik, 26 Mayıs 2022 saat 17:30’da İTÜ Taşkışla 109 numaralı salonda gerçekleştirilecek.

Alan Penn Hakkında:

Alan resmi olarak Bartlett Built Environment Bölümü dekanı(2009-19), tüm şehir ana planları da dahil olmak üzere her yıl 100’den fazla uygulamalı proje portföyüyle UCL bilgi transferi Space Syntax Ltd’nin kurucusu. The Bartlett School of Architecture kapsamındaki Space Syntax Labaratuarı’nın bir üyesi. Aynı zamanda Liverpool’un dışındaki Prescot’ta yeni bir Shakespeare tiyatrosu ve eğitim merkezi inşa eden bir yardım derneği olan Shakespeare North Trust’ın kurucu mütevelli heyeti üyesi. Halen Tesviye, Barınma ve Topluluklar Departmanında Baş Bilimsel Danışman olarak görev yapıyor.

Araştırmaları derneklerin ve toplulukların, sosyal ve ekonomik davranışlarının yapılı çevredeki dokunun tasarımına etkilerine yönelik bir anlayış geliştirmeye odaklanıyor. İçlerinde yaşayanlar için mimari ve kentsel tasarım ne kadar önemli? Nasıl oluyor da şehirlerin ve mahallelerin mekansal tasarımı kültürel ve topluluk kimliğinin oluşmasına yol açıyor? Hayati ve gelişen yaratıcı topluluklar hangi koşullar altında oluşuyot ve suç – kentsel rahatsızlık gibi meseleler hangi koşullar altında gelişiyor?

Bu sorguları yapabilmek için hem araştırma methodolojisi hem de yazılıom araçları geliştirmiş. Bunlar da “space syntax” methodları olarak biliniyor. Mevcut araştırması, insan davranışlarının etmen tabanlı simülasyonlarının ve yapılı çevrelerin uzamsal-zamansal temsillerinin geliştirilmesini, kentsel mekansal ağların araştırılmasını ve bu tekniklerin en geniş anlamda kentsel sürdürülebilirlik çalışmalarında uygulanmasını içeriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın