Archaeological Landscapes: Preservation, Design, Use

Archaeological Landscapes: Preservation, Design, Use başlıklı ERASMUS Yoğun Programlar (YP) projesi, 1-14 Eylül 2013 tarihlerinde İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ve Erythrai/Ildırı yerleşkesinde gerçekleşecek.

Arkeoloji, koruma, mimarlık, peyzaj mimarlığı, inşaat mühendisliği, kentsel tasarım, mimari restorasyon, sosyoloji, ekonomi gibi arkeolojik peyzajın korunma, tasarım ve kullanımıyla ilgili tüm disiplinlerden öğrencilere açık olan eğitim programı, 4 AKTS kredisi. Kayıt ücreti bununmayan programa ERASMUS Üniversite Beyannamesi (EÜB) bulunan yüksek öğrenim kurumlarından katılacak öğrenciler ERASMUS YP bütçesinden kısmi yol ve harcırah desteği alabiliyor. Öngörülen öğrenci sayısı 60, programı yürütecek öğretim üyesi sayısı ise 15.

Etkinliğin ilk haftasının sabah oturumlarında farklı alanların uzmanlarının yapacağı çerçeve sunuşlar, öğleden sonra arazide belgeleme ve çözümleme çalışmalarını yönlendirecek. İlk haftanın ürünlerinin bölgedeki diğer arkeolojik alanlara yapılacak teknik gezilerin de ışığında özetlenmesi ve tartışılması, ikinci haftada paralel olarak yürütülecek stüdyo çalışmasının altyapısını oluşturacak. Proje ürünleri, etkinlik döneminde gerçekleşecek panel sunumlarının ardından, uzmanlar ve yerel yöneticilerden eğitimciler ve yöre halkına uzanan geniş bir yelpaze ile çeşitli yayın ortam ve formatlarında paylaşılacak.

Ev sahibi ve koordinatörü İYTE olan projenin başvuru ortakları, Türkiye’den Erythrai kazı başkanlığını yürüten Ankara Üniversitesi, Avusturya’dan Technische Universitaet Wien, Belçika’dan Katholieke Universiteit Leuven ve Yunanistan’dan Selanik Aristoteles Üniversitesi. Avrupa Birliği’nin Hayatboyu Öğrenme Programı çerçevesinde desteklenen proje, İYTE himayesinde gerçekleşiyor.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için http://predu2013.iyte.edu.tr/ adresini inceleyebilirsiniz.

Mail: [email protected]

Etiketler

Bir cevap yazın