ANAMED Konuşmaları: Divriği Örneği Üzerinden Ortaçağ Anadolu İslam Mimarisinde Olağanüstülük Algısı

ANAMED Konuşmaları’nın ilkine 21 Ocak 2021, Perşembe günü Oya Pancaroğlu’nu konuk oluyor. “Divriği Örneği Üzerinden Ortaçağ Anadolu İslam Mimarisinde Olağanüstülük Algısı” başlıklı konuşma, Suzan Yalman moderatörlüğünde gerçekleşecek.

Divriği Ulu Cami ve Şifahanesi (1228-29), Anadolu’da, ortaçağdan günümüze gelen anıtlar arasında eşsizliğiyle tanınır. Bunun yanı sıra, hayranlık uyandıran meşhur taç kapıları kadar şaşaalı bir dizi yoruma da yol açmıştır. Bu yorumlar sanatsal nitelikleri bağlamında anlaşılır olsa da, iki yapının etrafında örülen müstesnalık havası uzun vadede bağlamsal kopukluğa sebep veren yorumları teşvik etmiştir. Bu sunum, çeşitli yorumların geçerliliğini tartışmaktan ziyade, Divriği’ye atfedilen olağanüstülüğün temelini irdelemek ve “anıtsal istisnacılık” olarak tabir edilebilir yaklaşımların ortaçağ Anadolu İslam mimarlık tarihi üzerindeki etkisini sorgulamayı amaçlamaktadır.

Etkinliğin dili İngilizce‘dir ve çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir. Etkinliğe kayıt olmak için tıklayınız. Kayıt olduktan sonra toplantı detaylarını içeren bir onay e-postası iletilecek.

Gelecek konuşma tarihleri için tıklayınız.

Etiketler

Bir cevap yazın