ANAMED Konuşmaları: Bir Kitap Sohbeti: Avrupa Şark’ı Bilmez

ANAMED Konuşmaları’nın ikincisine 18 Şubat 2021, Perşembe günü Zeynep Çelik konuk oluyor. Çelik’in, Koç Üniversitesi Yayınları’ndan (KÜY) çıkan “Avrupa Şark’ı Bilmez: Eleştirel Bir Söylem (1872-1932)” isimli yeni kitabına odaklanacak sohbet, K. Mehmet Kentel moderatörlüğünde gerçekleşecek. 

Oryantalist eleştirinin coğrafi ve tarihsel alanını genişletmeyi amaçlayan bu kitap hakkındaki söyleşide Zeynep Çelik, Özen Nergis Dolcerocca, Selim Sırrı Kuru ve Mehmet Fatih Uslu bir araya gelecek.

“Avrupa Şark’ı Bilmez”, Namık Kemal’in 1872’de İbret gazetesinde yayımlanan makalesinin başlığıydı. Bu kısa deneme, Osmanlı entelektüelleri arasında, imparatorluğun tarihi ve İslam hakkında kalem oynatan Avrupalı yazarların gerçeğe aykırı anlatımlarını, saptırmalarını ve hatalarını hedef alan hararetli bir söylemin başlangıç noktası oldu.

Zeynep Çelik ise “Avrupa Şark’ı Bilmez”de Tevfik Fikret, Halid Ziya, Ebüzziya Tevfik, Namık Kemal, Ahmed Haşim, Şevket Süreyya, Celal Esad, Ömer Seyfeddin, Ismayıl Hakkı, Ahmed Midhat, Fatma Aliye ve Nâzım Hikmet gibi geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet entelektüelleri arasında sürüp giden tirat ve diyaloglara yüz yıldan fazla zaman geçtikten sonra kulak vererek, oryantalist eleştirinin coğrafi ve tarihsel alanını genişletmeyi amaçlıyor.

Moderatör ve konuşmacıların kısa biyografilerine buradan ulaşılabilir.

Etkinliğin dili Türkçe‘dir ve çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.

Etkinliğe kayıt olmak için tıklayınız. Kayıt olduktan sonra toplantı detaylarını içeren bir onay e-postası alıyor olacaksınız.

Etiketler

Bir cevap yazın