Analog Şehrin Turistik Gezisi

Dünyada 16. İtalyan Dili Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen konferansta, İtalyan mimar Fabio Reinhart hayali "Analog Şehir"i anlatacak. Simultane tercüme yapılacak etkinlik 18 Ekim saat 19.00'da İtalyan Kültür Merkezi'nde.

1976’da Aldo Ross, eskilerin tarzına göre, kendisinin sevdiği yerler ve görüntüler, projeler bir kolaj yaparak hayali bir şehir tasarlar. Bunu da mimarinin her özgün projesinde yer aldığı rüya ve mantığın ve arzunun harmanlandığı bir başlığı çağrıştıran ” Analog Şehir” olarak adlandırır. Tablo 1976 Venedik Bienali’nde sunuldu ve kısa süre zarfında mimarlar yeni nesil manifestosu haline geldi. Aradan geçen kırk yıdan sonra bu jenerasyonun başrol oyuncularından biri, İsviçreli mimar Fabio Reinhart, Aldo Rossi ile beraber Analog şehri tasarladı ve çağdaş mimarinin kurulma anını tekrar hatırlattı.

Zürih Politecnico Federale’den mezun olan Fabio Reinhart 1972-1974 yılları arasında Aldo Rossi’nin asistanı olarak çalıştı. Kendisinden sadece eser bazında değil, arkitektonik tartışmalara katılım ve teorik bağlılık anlamda etkilendi.

Bu yıllarda Reinhart, Aldo Rossi’nin eserinde geçmişin mirası, mimari özerkliği ve ve özgünlüğü etrafında inandırıcı cevaplar buldu. Zürih ETF Gesamthochschule di Kassel’de profesör mimar olarak görev yapan Fabio Reinhart gelenek dışı tarzıyla ünlenmiş ve çağdaş tartışmaya açık olmuştur. 

Moderatör: Moira Valeri, Yeditepe Üniversitesi öğretim görevlisi

Etiketler

Bir cevap yazın