Anadolu Roma Dönemi Heykeltraşlık Sanatı Seminerleri – 3

Ege Bölgesi Kültür Varlıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKVAM) 11 Kasım-15 Aralık tarihleri arasında toplam altı adet arkeolojik seminer etkinliği düzenliyor. Üçüncüsü 1 Aralık'ta Meltem Kaymak'ın konuşmasıyla Fransız Kültür Merkezi'nde.

İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde düzenlenecek bu konferansların ana başlığı “Anadolu Roma Dönemi Heykeltraşlık Sanatı Seminerleri”. Bu seminerlerin başlıca amacı Dokuz Eylül Üniversitesi çatısı altında hazırlanmakta olan ve müze izinleri ile çalışılan, Roma Dönemi heykeltraşlık sanatı konusundaki lisansüstü tez çalışmalarının bilimsel bir dizin içinde tartışılmaya açılması. Bu tez çalışmaları Anadolu’nun güneyinde bulunan müzelerin Roma Dönemi heykel kolleksiyonlarının değerlendirilmesinde yoğunlaşmıştır.

Son yıllarda Anadolu’nun özellikle Roma Dönemi taş heykeltıraşlık sanatı mercek altına alınmaya başlandı. Bu konudaki ilk iki etkinlik İtalya-Lecce’de Mayıs 2007’de toplanıp, A.B.D.’de 2011’de Prof. Francesco D’ANDRIA ve Ilaria ROMEO editörlüğünce yayımlanan heykel sempozyumu ile Ekim 2013’de Selçuk’ta toplanan ve Dr. Maria AURENHAMMER tarafından organize edilen İkinci Anadolu Roma Dönemi Heykeltıraşlık Sanatı Sempozyumu idi. Bu konudaki üçüncü ve son toplantı ise 9-10 Ekim 2014 tarihlerinde Fransa’nın Besançon kentinde bulunan Université de Franche-Comté’deki “Institut des sciences et techniques de l’Antiquité” adlı kurumda Sophie MONTEL organizatörlüğünde düzenlendi. İzmir Roma Heykeltraşlığı Seminerleri daha önceki bu üç toplantının devamı niteliği taşıyor.

Program:

18.30: Arkeolog Meltem Kaymak (DEÜ), Şanlıurfa Müzesi Heykeltraşlık Eserleri

Etiketler

Bir cevap yazın