Altuğ-Behruz Çinici Arşivi Işığında Holzmeister’a Bakış

Deniz Hasırcı ve Zeynep Tuna Ultav'ın, Altuğ ve Behruz Çinici'nin Avusturyalı mimar Clemens Holzmeister ile yazışmalarından oluşan belge grubunu ele alacağı sunumu, 12 Aralık Çarşamba akşamı SALT Beyoğlu'nda.

Altuğ-Behruz Çinici Arşivi’nin içeriği, mimarların proje sözleşmelerinden inşaat seyir raporlarına, dilekçelerinden mektuplarına uzanan bir çeşitlilik gösterir. Çiniciler’in Avusturyalı mimar Clemens Holzmeister ile yazışmalarından oluşan belge grubu, mesleki ve kişisel ilişkilerin ara kesitinde duruşuyla arşivde özel bir konuma sahiptir.

DATUMM: Dokümantasyon ve Arşivleme Türkiye’de Modern Mobilya projesinin yürütücülerinden iç mimar ve çevre tasarımcısı Deniz Hasırcı ile mimar Zeynep Tuna Ultav, Çiniciler’in Holzmeister’la bağlantılarına dair önemli bilgiler içeren bu yazışmaları, tasarım tarihi çalışmaları çerçevesinde değerlendirecek.

Herkesin katılımına açık olan programın dili Türkçedir.

Deniz Hasırcı İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nde Temel Tasarım ve Ergonomi dersleri veriyor; mobilya ve iç mimarlık tarihi üzerine araştırmaları bulunuyor.

Zeynep Tuna Ultav Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ile İç Mimarlık Anabilim Dalı’nın başkanlık görevini yürütüyor. Araştırma konuları arasında modern mimarlık eleştirisi, modern Türk mimarlığı, iç mimarlık ve mobilya tarihi ile edebiyat, ideoloji ve ütopyanın mimarlıkla ilişkisi yer alıyor.

SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi, Kalebodur tarafından desteklenmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın