Aktif Strüktürler v1.1: Akustik Formasyon / İstiklâl Caddesi

Yapı Kredi Kültür Merkezi, 12. İstanbul Bienali ile eş zamanlı olarak ses getirecek bir enstalasyona ve sergiye ev sahipliği yapıyor.

Bu sergi projesi kapsamında Yapı Kredi Kültür Merkezi’nin Galatasaray’a bakan cephesinde mimari yapıyı görsel ve işitsel performansla aktif hale getiren bir enstalasyon sergilenecek. Günün belli bir zamanında İstiklal Caddesi’nde kaydedilmiş ses kayıtlarından yola çıkarak hazırlanan bir grafik, binanın dış cephesinde bir hafta boyunca, üç boyutlu olarak gösterilecek. Türünün Türkiye’deki ilk örneği olan enstalasyonun sergisi ise, 17 Eylül – 30 Kasım 2011 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

19 Eylül Pazartesi
Sergi Söyleşisi
Aktif Strüktürler
Konuşmacılar: Refik Anadol, Alper Derinboğaz
Yer: Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi 18.30

12. İstanbul Bienali ile eş zamanlı olarak Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde düzenlenecek Aktif Strüktürler v1.1:Akustik Formasyon / İstiklâl Caddesi sergisi kapsamında sanatçı Refik Anadol ve mimar Alper Derinboğaz, bu söyleşiyle sanatseverlerle buluşuyor.

Mimaride ve yeni medyada güncel teknolojilerin aktif kullanımı ile eş zamanlı bir kırılma yaşanıyor. Birbirinden bağımsız iki ayrı pratik olmasına karşın, son dönemde birbiri içinde eriyen yeni bir alan tanımlamaya başlandı. Sonuç ürünler ise izleyiciye yeni tektonikler, önceden yaşanmamış deneyimler öneriyor. Bu mimarlık ve yeni medya arakesitinde öncü bir iş olma özelliği taşıyan Aktif Strüktürler Serisi ve arka planının tartışılacağı sergide aynı zamanda önemli akademisyenlerin bu güncel düzlemle ilişkili tartışmalarını da izleyebilirsiniz.

Etiketler

Bir yanıt yazın