Adana’ya Güç Verenler-1

Atölye 360 Mimarlığın sergi salonu tasarımını üstlendiği "Adana’ya Güç Verenler-1" fotoğraf sergisi "Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu" fotoğrafçılarınca 1 yıldır çalışılmakta olan bir proje. Sergi açılışı 16.01.2014 tarihinde gerçekleşecek.

Seyhan Rotary Kulübü ve Güney Rotary Kulüpleri ile ortak yapılan proje için Altınoran Düşünece ve Sanat Platformu başkanı ve projenin küratörü Haluk Uygur şunları söyledi: Mesleğinin gerektirdiğinden daha fazlasını yapıp, Adana’yı gönüllü olarak daha yükseklere taşıyan o kadar çok Adanalı var ki… Hepsi aynı sanatta kullanılan Caravaggio’nun Işığı gibi, farklı alanlardaki karanlıkları kendi ışıklarıyla aydınlatmışlar. Ve çoğu şuan bu yaptıklarının unutulmasına aldırmadan köşelerinde yaşamaya devam ediyorlar.

Ama biz yapılanların en azından hatırlanması adına yola çıkıp, onlar hala yaşarken unutulmayacaklarının işaretini vermek istedik. Bu proje tam bir yıllık uzun bir çalışmanın ürünü olarak, bu anafikri işlemek üzere planlandı. Projeye katılan fotoğrafçı sayısının 25 olması nedeniyle , çok sayıda kahramanımız olmasına rağmen, ilk etapta sadece 25 kitap hazırlayabildik. Bu yüzden de projeye “Adana’ya Güç Verenler-I” ismini vererek, devamının da geleceğinin işaretini vermek istedik. Adana’ya güç veren herkesin önünde saygıyla eğiliriz.

Proje koordinatörü Nazan Gökkaya ise festival hakkında verdiği bilgide şunları dedi: “Festivalimiz üç gün sürecek. 16 Ocak Perşembe saat 18.00 de Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonunda açılış yapacağız. Açılışın ardından saat: 19.00’da, 75. Yıl Sanat Galerisine yürüyeceğiz. Şehrimizin önemli mimarlarından Mine Liman’ın tasarladığı sergi salonunda, Adana’da görülmemiş bir sergi hazırlığındayız. Toplam 250 fotoğrafın sergileneceği galeride ayrıca Güç Verenler kitaplarını da imzalayacaklar.

17 Ocak Cuma günü Altınoran Sanat Galerisinde ‘ Karanlığı Delen Işıklar’ adı altında fotoğrafçıların portrelerinden oluşan sergiyi kokteyl eşliğinde açacağız. Açılış saati 19.00.
Ayrıca Abidin Dino Açık hava sergi alanında da sergi yapacağız.

18 Ocak Cumartesi günü Kitap Fuarındaki etkinlikte ‘Adana’ya Güç Verenler’ standında ünlü yazar Muzaffer İzgü kitaplarını imzalayacak. Ayrıca ünlü hattat, ressam Etem Çalışkan’da burada olacak. Mahmut Hazım Kısakürek’in Hacivat-Karagöz oyunu da sergilenecek. 

Festival cumartesi akşamı saat 19.00’da gerçekleştirilecek Ç.Ü Mithat Özsan amfisindeki konser ile son bulacak. Bu konserde senfoninin kurucusu Yalçın Yüreğir’in hiç çalınmamış eserleri Konservatuar tarafından seslendirilecek. Ayrıca Toktay Sökmen ‘in çalıştırdığı koro da küçük bir konser verecek.”

Etiketler

Bir cevap yazın