Açık Akademi Kent Seminerleri: İstanbul’un Sineması, Sinemanın İstanbul’u – İlk Oturum

Kadıköy Akademi'nin düzenlediği, 8 hafta devam edecek olan "İstanbul Nereye" programına dahil olan "İstanbul'un Sineması, Sinemanın İstanbul'u" seminer dizisinin ilk oturumu 18 Mart'ta Kadıköy Akademi'de yapılıyor.

Yürütücüleri Ayça Çiftçi ve Gülengül Altıntaş olan seminer dizisi 6 Mayıs’a kadar her Cumartesi 10:30-12:15 arasında devam edecek.

Seminer Hakkında:

İstanbul kimi filmlerde, hikâyeye ev sahipliği yapan bir arka plandan çok daha öte ve önemli bir öğe olarak çıkar karşımıza. Karakterlerin umutları, arzuları, özlemleri, aşkları, iç çelişkileri, kaygıları, korkuları İstanbul’a yapışır, İstanbul’da şekillenir, İstanbul’la büyür. Öykünün seyrine etki eden, filmin duygu dünyasını genişleten, bir kentten çok daha fazlasını temsil eden bir mekâna dönüşür. Bazen en güzel yüzüyle belirir filmlerde; karakterlere kucak açar, onların kulağına güzel vaatler fısıldar, hayalleri mümkün kılar. Bazense, en karanlık yüzünü gösterir; karakterlerin önüne dikilir, etraflarında hapis örer, onları bünyesinden kusar. Bu seminerde sekiz hafta boyunca, farklı dönemlerde çekilmiş, farklı yazarların ve yönetmenlerin imzasını taşıyan filmlerdeki İstanbul temsilleri üzerine konuşacağız. Sinemamızdaki İstanbul portrelerini incelerken, hem Türkiye’nin tarihine İstanbul’dan bakacağız, hem Türkiye sinemasının belli dönemeçlerini filmlerdeki İstanbul üzerinden tartışacağız, hem de gerçek İstanbul’a sinemanın gözünden bakacağız.

Etiketler

Bir cevap yazın