Absent Present : Na/Mevcut

İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencilerinin mezuniyet projelerinden oluşan “Absent Present : Na/Mevcut” sergisi, dijital ortamda ziyaretçilerini bekliyor.

Serginin yaratıcı ekibi, etkinliği anlatıyor:

“Absent Present : Na/Mevcut” sergisi, ele aldığı ürünlerin bağlamını, malzemesini, kullanıcı tanımını, yaşam döngüsünü, gündelik kullanımını, geleceğini sorgulayan ve yaratmak istediği mevcudu projelendiren 43 farklı tasarımcı adayını bir araya getiriyor.

Yaparak öğrenme işlevinin kısıtlanması, rastlantılardan beslenmenin eksikliği, gözlem alanlarının azalması, malzeme edinme olanaklarının ortadan kalkması ve fiziksel olarak herhangi bir paydaşla beraber olamayışımız; dijital imkanların sınırlarını zorladığımız, süreci sadeleştirdiğimiz, araştırmayı arttırdığımız, elimizdekini kullandığımız, eğitmen ve profesyoneller ile öngörüler üzerinden geliştirdiğimiz bir bağlama taşıdığımız bu süreç, bizim mevcudiyetimiz ama aynı zamanda da namevcudiyetimiz oldu.

2020 Bahar Dönemi, mezuniyet grubumuzun ilk sanal stüdyo deneyimi olurken, sergimiz de ilk kez, yalnızca dijital platformlarda gerçekleşiyor. Sadece proje çıktılarımızın değil, sürecimizin de tasarıma dair söyleyecek çok sözü olduğuna inanıyor ve tasarımcı olarak alternatif gelecekler arayışına bu deneyimimizin ışık tutmasını umuyoruz.

Sergiyi buradan inceleyebilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın