9. Ulusal Aydınlatma Kongresi

9. Ulusal Aydınlatma Kongresi 19-20 Nisan 2013 tarihlerinde İstanbul Dünya Ticaret Merkezi'nde (İDTM) düzenlenecek.

9. Ulusal Aydınlatma Kongresi 19-20 Nisan 2013 tarihlerinde İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde (İDTM) düzenlenecek ve Kongre’ye paralel olarak “İstanbulLight2013” Uluslararası Aydınlatma Teknolojileri Fuarı gerçekleştirilecektir.

Kongrenin amacı, aydınlatma konusunda araştırma, tasarım, uygulama, üretim gibi değişik alanlarda çalışan akademisyen ve sektör temsilcilerini bir araya getirmek, karşılıklı bilgi, deneyim aktarımını sağlamak ve yeni gelişmeleri ortaya koyarak tartışmaktır.

9. Ulusal Aydınlatma Kongresi, genel konuların yanı sıra “Aydınlatmada Güncel Yaklaşımlar ve LED” başlıklı özel konuya yönelik Türkçe ve İngilizce bildirilere açıktır.

GENEL KONULAR
• Görme ve renk
• Işık ve ışınımın fiziksel ölçümü
• İç aydınlatma
• Dış aydınlatma
• Ulaşımda aydınlatma ve sinyalizasyon
• Fotobiyoloji ve fotokimya
• Görüntü teknolojisi
• Aydınlatmanın diğer konuları (terminoloji, eğitim, aydınlatma ekonomisi, ışık kaynakları, aydınlatma armatürü vb.)

ÖZEL KONU
Aydınlatmada Güncel Yaklaşımlar ve LED

Ulusal ve uluslararası platformlarda güncel bir konu olan enerjinin etkin kullanımı ve aydınlatmada verimlilik kapsamında gerçekleştirilen araştırmalar, yeni teknolojilerin kullanımı, görsel konfor ve emniyet açısından gerekli kriterlerin sağlanması vb. aydınlatma alanında farklı disiplinlerde çalışan kişilerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Disiplinlerarası çalışmalarda aydınlatma konusundaki güncel yaklaşımlar ve yeni kavramlar, akademisyenler ve sektör temsilcileri tarafından tartışılmakta ve araştırılmaktadır. Bu konulardan biri de, aydınlatma sektöründe oldukça geniş bir yer tutan LED üretimi, LED ile aydınlatma tasarımı ve uygulamalarıdır.

Yarı-iletken teknolojisinde gelişmelere paralel olarak LED’lerin aydınlatma verimliliği artarken maliyetleri azalmakta, aydınlatma alanında kullanımı yaygınlaşmaktadır. Ancak, LED’lerin mevcut ürünlerin yerini alabilmeleri için ilgili standartlarda belirtilen, aydınlık düzeyi, parıltı, kamaşma, renksel geriverim gibi sınırlandırmaları minimum değerlerde sağlamalıdır. Bu konuda ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların standartlar da dahil çalışmaları hızla devam etmektedir.

Bu nedenle Kongre kapsamında, aydınlatmanın genel konularının yanı sıra, “Aydınlatmada Güncel Yaklaşımlar ve LED” konusunun ayrıntılı bir şekilde ele alınıp tartışılması hedeflenmektedir.

KONGRE TAKVİMİ
16 Kasım 2012
Bildiri özetlerinin gönderilme tarihi

14 Aralık 2012
Özet değerlendirme sonuçlarının katılımcılara bildirilmesi

08 Mart 2013
Bildirilerin son gönderilme tarihi

Bildiri Özeti: Çalışmanın amacı, yöntemi ve beklenen sonuçlarını kapsayan en az 400 kelimelik Türkçe ya da İngilizce bildiri özetlerinin Kongre Sekreterliği’ne gönderilmesi gerekmektedir. Kongre’de simultane çeviri yapılmayacaktır.

Sektör Sunumu: Uygulama projelerini sunmak isteyen sektör temsilcileri, konu başlık ve içeriklerini 08 Mart 2013 tarihine kadar kongre sekreterliğine bildirmelidirler.

KAYIT
Kongre kayıt ücreti, bildiri kitabını, oturum aralarındaki ikramları ve açılış kokteylini kapsamaktadır. Kayıt ücretinin aşağıda belirtilen ATMK hesabına yatırılması ve banka dekontunun Kongre Sekreterliği’ne gönderilmesi rica olunur.

Kongreye kayıt olmak için lütfen www.atmk.org.tr adresindeki formu doldurunuz.

Kongreye, yalnızca oturumları izlemek için katılanlardan ücret alınmayacaktır.

Kayıt Ücreti
08 Mart 2013’e kadar 75 TL
09 Mart 2013’den sonra 100 TL

Banka Hesap Numarası
Türkiye İş Bankası, Yıldız Teknik Üniversitesi Şb. 1199-3090463
IBAN No:TR 740006400000111993090463

Etiketler

Bir cevap yazın