6. Contemporary İstanbul

Ana sponsorluğunu Akbank Private Banking ve destek sponsorluğunu Zorlu Center'ın üstlendiği Contemporary İstanbul, 24-27 Kasım 2011 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi ile Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşecek.

Contemporary İstanbul, danışma kurulu üyeleriyle birlikte fuar alanında bir araya geldi. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli’nin ev sahipliğini yaptığı toplantıya danışma kurulu üyelerinden Akbank Private Banking Genel Müdür Yardımcısı Saltık Galatalı, Kadir Has Universitesi Rektör Yardımcısı ve Contemporary İstanbul Genel Koordinatörü Hasan Bülent Kahraman, Korn/Ferry International Müdürü Şerif Kaynar, Euro RSCG Türkiye CEO’su Levent Erden, Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton, Akbank Sanat Danışmanı ve Mimar Sinan Üniv. Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Akay, Zarakol İletişim Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Necla Zarakol, İris Organizasyon Yönetim Kurulu Başkanı Gazanfer Gür katıldı. Bu yıl fuara dahil olan sanatçı ve galerilerin de katıldığı toplantıda geçtiğimiz senenin 2 katı büyüklüğündeki alan hep birlikte gezildi.

6. Contemporary İstanbul’a 22 ayrı ülkeden 41’i yurtdışı ve 48’ü yurt içi olmak üzere 89 çağdaş sanat galerisi katılacak. Uluslararası çağdaş sanat dünyası ve Türk sanatseverlerin merakla beklediği fuarda Türkiye’den ve dünyadan 550 sanatçıya ait 3000 çağdaş sanat eserinin sergilenecek, fuarı 1000’den fazla uluslararası koleksiyoner ziyaret edecek. Her yıl farklı ülkelerin sanatına yer verilen “New Horizons – Yeni Ufuklar” bölümünde bu yıl Gulf Bölgesi Ülkeleri’nden (Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Suudi Arabistan) yedi sanat galerisi yer alacak. Ayrıca fuar boyunca Türk Çağdaş Sanatı’nın bugünü ve yarınının tartışılacağı; koleksyonerler, sanatçılar, sanat kurumu yöneticileri ve sanat eleştirmenlerinin katılacağı CI Dialogues panelleri gerçekleştirilecek.

Contemporary İstanbul’un 6. Yılında Onur Sanatçısı Komet olacak. CI’ın ev sahipliğini yapacağı büyük sanatçımız Komet’in 70. Yaşı ‘ O DEĞİLSE BAŞKASIDIR’ – ‘ESRARENGİZ’ başlıklı bir sergiyle kutlanacak. Komet düzenlenecek sergide son yapıtlarından bazılarını sergileyecek.

CI’nin bu yılki yeniliklerinden biri Curatorial Projects; Contemporary İstanbul’da galerilerin yapıtları ve sanatçılarını sergileyeceği standların yanı sıra galerilerin özel projelerine ve Körfez Ülkeleri’nden sanatçıların eserlerine yer verilecek. Genç küratör Selin Turam tarafından hazırlanan bir seçki ile ziyaretçiler birçok farklı projeyi ve yapıtı bir arada görebilecekler.

Bu sene Video Cube alanında Kurye Sanat İnisiyatifi’nden Irmak ve Ceren Akman küratörlüğünü yaptığı bir video seçkisi gösterilecek. Bu çağdaş sanatın en önemli alanlarından biri olan video sanatına dönük bir çalışma olacak.

Etiketler

Bir yanıt yazın