20’nci yüzyıl Türkiye Mimarlığından Bir Kesit; Sivas 1930-1980 Sergisi

Küratörlüğünü Doç.Dr. Uğur Tuztaşı ve Arş.Gör. Pınar Koç'un yaptığı "20. YY. Türkiye Mimarlığından Bir Kesit; Sivas 1930-1980 Sergisi" Atatürk Kongre Müzesi'nde görülebilir. Sergi 23 Aralık 2018'e kadar ziyaret edilebilir.

Etkinliğin tanıtım metni:

Şimdiye kadar Ankara, Balıkesir, Adana, İzmir gibi kentlerin 20. yüzyıl mimari kültürünü ve belleğini içeren pek çok çalışma yapılmış ve sonuçları, çeşitli mimarlık ortamlarında yayımlanmıştır. Bu eksende “Cumhuriyet’in Temellerini Burada Attık” sözünün muhatabı olan Sivas için de yürütülen “20. Yüzyıl Mimarlık Mirası” temalı araştırma gündeminin kamuoyu ile paylaşımı önemlidir. Bu sergi, 1930’larda Sivas’a demiryolunun ulaşmasıyla başlayan modernleşme pratiğinin 1930-1980 aralığındaki kamusal ve sivil belleğinin saptanmasından oluşan bir araştırma gündeminin sonuç ürünüdür. Devlet Demiryolu Yerleşkesi, Tüdemsaş, Çimento Fabrikası gibi önemli ve yerleşim dokusunu dönüştürücü kamusal yapılardan başlayarak modern apartmanlar ve sivil kooperatifler tarafından gerçekleştirilmiş bahçeli ve site tarzında apartman bloklarına kadar pek çok modern imge bu araştırma kapsamında belgelenmiştir. Fikir alt yapısı olarak 2 yıldır var olan ve aktif biçimde 1,5 yıldır saha çalışması, teorik öğrenme süreçleri ile pratik çalışmalarla beslenen ve gelişen bu araştırma gündeminin çıktıları, “20. Yüzyıl Türkiye Mimarlığından Bir Kesit; Sivas 1930-1980 Sergisi” ile kamuoyunun ilgisine sunulmuştur. Sivas’ın 20. yüzyıl mimarlık mirasının önemli bir bölümünü kapsayan sergi içeriği 6 yerleşke, 52 adet kamu binası ve 60 adet apartmandan oluşan bir katalogdan meydana gelmektedir. Bu çalışmayla Sivas’ta 20. yüzyıl mimarlık mirasının görünürlüğünün artırılması ve modernleşme pratiğinin kent dokusundaki izleklerinin takip edilebilmesi amaçlanmıştır. 1930-1980 tarihleri arasına odaklanan böyle bir gündemin kitaplaştırılması da hedeflenmektedir. Bu sergiye katkılarından dolayı başta Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne; ayrıca bu serginin hazırlanmasında bize arşivlerini açan, ‘Tüdemsaş Bakım Onarım Genel Müdürlüğü, TCDD 4. Bölge Emlak ve İnşaat Müdürlüğü ve Sivas Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü’ne teşekkür ederiz.

“20. Yüzyıl Türkiye Mimarlığından Bir Kesit; Sivas 1930-1980 Sergisi”, 4 Eylül 1919’da gerçekleşen Sivas Kongresi’nin 2019’da kutlanacak olan 100. yıl yaşına armağan edilmiştir.

Küratör: Doç. Dr. Uğur TUZTAŞI (Yerleşkeler ve Kamusal Yapılar)

Arş. Gör. Pınar KOÇ (Sivil Yapılar)

Grafik Tasarım ve Görselleştirme: Duygu YÜKSEK ve Melis Büşra POSTALLI

Etiketler

Bir cevap yazın