155. Yılında Altıncı Daire-i Belediye’den Beyoğlu’na Bölgenin İdari ve Yerleşim Tarihi

Altıncı Daire-i Belediye'nin 155. Yıldönümü dolayısıyla Pera Müzesi ve Beyoğlu Belediyesi iş birliğiyle 3 Nisan Salı günü saat 18:30'da...

Pera Müzesi Oditoryumu’nda Mimar Dr.M. Sinan Genim ve Prof.Dr. İlber Ortaylı’nın katılacağı “Altıncı Daire-i Belediye’den Beyoğlu’na Bölgenin İdari ve Yerleşim Tarihi” başlıklı bir panel düzenleniyor.

Panel’de, Prof.Dr. İlber Ortaylı ve Mimar Dr.M. Sinan Genim, Beyoğlu’ndan yola çıkarak fotoğraflarla İstanbul’un idari ve yerleşim tarihini anlatacaklar.

1857’de İstanbul on dört belediye dairesine bölünmüş, Beyoğlu ve Galata’dan oluşan Altıncı Daire ilk uygulamaların yapılacağı örnek belediye seçilmişti. Bölge, Avrupa’dan ithal mimarisi, belediye geleneğine alışkın zengin kozmopolit yapısıyla kentin kamu hizmetleriyle tanışacağı en ideal yerleşim alanıydı. Genellikle toplumun ileri gelen isimlerinden oluşan Beyoğlu’nun ilk beldiye başkanları arasında ünlü ressam Osman Hamdi Bey de yer alıyordu ve bu görevi 1877’den Rus Harbi’nin sonuna, 1878 yılının başlarına kadar sürdürdü.

Etkinlik ücretsizdir.

Etiketler

Bir cevap yazın