15 Haziran Çarşamba Semineri: Neoliberal Kentel Yönetim Aracı Olarak Şehir Markalaşması ve Dikeyselleşme: New York ve Tokyo

MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nün düzenlediği Çarşamba Seminerleri'ne #planlama teması ile Rüya Yüksel konuk oluyor. Seminer 15 Haziran Çarşamba günü saat 11:00'da yapılacak.

Z. Rüya Yüksel İngiltere’de University of Hertfordshire’da pazarlama okuduktan sonra Henkel UK- Londra’da grup marka asistanı olarak çalıştı ve sonrasında da University of Westminster’da pazarlama yönetimi üzerine yüksek lisansını Londra’nın genç ziyaretçiler üzerindeki imge etkilerini araştırdı. Sonrasında ise University of Bradford’da doktora tezi için şehirlerdeki kimlik ve imge kavramı, ve bu unsurların şehrin yönetimi ile bağlantısını araştırdı. Marka ve pazarlama alanlarının kar güdme amacının aksine, araştırmalarında şehirde yaşayanları ön plana çıkaran bakış açısından araştırmalarını yürüttü. 2012-2018 yılları arasında Leeds Beckett University’de marka yönetimi ve pazarlama konularında ders verdi ve aynı zamanda Avrupa Birliği Fonu altında İngiltere genelinde şirketlere marka danişmanliği yaptı. 2018 yılında New York’ta CUNY, The Graduate Center’da Liberal Çalışmalar bölümü altında kentsel sosyoloji alanında yüksek lisansını dikeysel şehirler ve neoliberal kentsel yönetim aracı olarak markalama üzerine yaptı. Şu anda ise Bilgi Üniversitesi İletisim Fakültesi ve MEF Üniversitesi’nde doktor ögretim görevlisi olarak calışmaktadır. Konuğumuzun “Neoliberal Kentsel Yönetim Aracı Olarak Şehir Markalaşması ve Dikeyselleşme: New York ve Tokyo” başlıklı seminerinin tanıtım metninden:

“Son yıllarda artan yüksek katlı yapılaşmaya ve dikey kentselleşmeye olan ilgi aslında yeni bir kavram değil. Ancak asıl yeni olan, gökdelenlerin ve yüksek katlı yapıların şehir markalaşmasının bir aracı olarak görülüp kentsel yönetim politikaları himayesinde hayata geçirilip homojenize şehirler yaratılmasıdır. Günümüzde şehir markalaşmasının ekonomik yatırım, iş gücü, ziyaretçi ve şirketleri çekmek için kimlik ve imaj yaratma ve yönetme amacına başvurulduğundan kentsel gelişim ve mekansal planlama konseptleriyle aynı çatı altında tartışılıyor. Bu açıdan bakılacak olunursa, yüksek katlı yapılar ve gökdelenler sadece şehir kimliği yaratımında değil, aynı zamanda kentin yapılandırılmasında stratejik rol oynuyor. Elbet ki bir şehrin ekonomik ve sosyal dokusundaki toplumsal eşitsizlikleri ve segregasyonları yalnızca bu tür yapılara indirgenemez, ancak bu çalışma son zamanlarda, özellikle dünyanın mega şehirlerinde revaçta olan gçkdelen ve yüksek binaların genel kentsel yönetim üzerindeki etkilerini şehir markalaşması perspektifinden ele alıyor. Bu çalışma, şehir markalaşması aktiviteleri ve stratejilerinin nasıl neoliberal kentsel yönetim politikasına dahil olduğunu ve yüksek yapıların ve dikeyselleşmenin buna olan etkilerini dünyanın en yüksek şehirlerinden olan New York ve Tokyo örnekleri ile detaylı tartışacaktır.”

Konuşmacı: Rüya YÜKSEL

Tarih: 15 Haziran 2022 Çarşamba – 11:00

Katılım için buradan(Teams) bağlantıya erişilebilir. 

http://www.carsambaseminerleri.org

http://www.facebook.com/carsambaseminer

http://www.twitter.com/carsambaseminer

Etiketler

Bir cevap yazın