“00:00” Fotoğraf Sergisi

İç mimar ve fotoğraf sanatçısı Burcu Aksoy'un "00:00" isimli sergisi, 11 Haziran 2013–13 Temmuz 2013 tarihleri arasında Sanatorium Galeri'de yer alacak.

Burcu Aksoy, çeşitli karma sergilere fotoğraf çalışmalarıyla katıldı. İstanbul Modern Müzesi koleksiyonunda dört adet işi, İstanbul ve yurtdışındaki birkaç özel koleksiyonda çeşitli işleri bulunmakta. Sanatçının fotoğrafları son olarak Bahreyn’deki “Bahrain National Museum”un “İstanbul Modern–Bahreyn” koleksiyon sergisinde yer aldı. Burcu Aksoy, fotoğraf çalışmalarının yanı sıra, desenden mekân tasarımına pek çok iç mimarlık ve tasarım çalışmaları gerçekleştirdi.

Sanatçının fotoğraf çalışmalarının bir toplamını içeren “00:00” sergisi, fotoğrafın bilinçdışı ile etkileşimlerinden besleniyor. Sanatçı, “00:00” sergisinde yer alan çalışmalarını şöyle tanımlıyor:

“Bilincin önce bilinçdışı tarafından oluşturulması gerektiğine göre, ancak bilinçdışının ortaya çıkarabileceği akıl durumlarının oluşturduğu görüntüler, yani ilk bakışta görülenin anlam ve algısını aşacak güçte şeyler üretme ve anlatma isteği bakış açımı oluşturur. Fotografik işler bu düşüncelerin iki boyutlu ifadesidir; objektifin gördüğünden farklı ve yapanın kendisinden başkasının tahayyül edemeyeceği görüntüyü sunar.
Fotoğraflarda tek bir an tespiti yer almaz. Aksine, birden fazla an bir araya gelir; çekilen kareler, dijital ortamda bir araya gelerek gerçek(!) olandan hayali(!) olanı yaratır; her bir fotografik iş belli bir zaman dilimini isim olarak seçer.

Şeklen ve ruhen deformasyon, kaotik devinim , insanın içindeki vahşetin de estetik kaygılar kadar ortaya çıkabildiği görüntüler, bu görüntülerin çekici olduğu kadar itici olma hali ve hakkı, fotografik işlerimin karakteridir.

Psikiyatri terimlerinin serilerin isimleri olarak kullanılması da bundan dolayıdır.”

Burcu Aksoy’un “00:00” sergisi, 11 Haziran 2013 – 13 Temmuz 2013 tarihleri arasında, Sanatorium’da takip edilebilir.

Etiketler

Bir cevap yazın