TCDD Bergama Yüksek Hızlı Tren İstasyonu

Bergama YHT Garı İzmir- Balıkesir Yüksek Hızlı Tren Hattının tip olarak tasarlanmış 3 ara istasyonlarından birisidir (Bergama, Soma ve Susurluk). Hattın kent merkezinin dışından geçmesi sebebiyle üzerinde bulunduğu arazinin kentsel bağlamdan kopuk oluşu tasarıma referans oluşturabilecek öğeleri ana yaklaşım yolları ve hattın kendisi ile sınırlamıştır. Bu bağlamda yapı kullanıcılarının yaklaşım aksını kendine referans alıyor. Hat üzerinde planlamış küçük ölçekli ve ara bir istasyon olması sebebiyle yapı programdaki çeşitlilik kısıtlıdır.

Çalışma ofislerinin yanında yolcu mekanları ile birlikte istasyonun programı tamamlanır. Zemin kat kullanimi giriş aksına göre ikiye ayrılmış bu yapı  tek kat üzerinde planlanmıştir. Bir yanda yolcu mahalleri yer alirken diger yanda idari ofisler yer alir. Yolcu mahallerinin platform ve peronlar ile doğrudan ilişki kurması adına peron cephesi her noktadan geçirgenliğe izin verir. 

Karşı platforma geçiş için çözüm yer altında bir tünel yapmak yerine köprü ile sağlanmış, bu sayede geçişlerde tren hareketinin de algılanması amaçlamıştır.Bağlantı Köprüsü’nün üzerini örten betonarme döşeme istasyonun ana holünün üzerini de orterek girişe doğru uzanır. Girişe dik bağlantı yönünde uzanan bu kütle yapının en yüksek noktasını oluşturur ve girişe vurgu yapar, aynı zamanda giriş saçağı işlevinide üstlenir. 

Brüt olarak bırakılmış betonarme yüzeyler ile dingin bir mimari dil oluşturulmak amaçlanırken Peronların üzerini üzerini örten hafif saçaklardaki renk ile her istasyon için renk ile bir kimlik arayışı da sorgulanmıştır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir