+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Guelmim Teknoloji Okulu

Guelmim Teknoloji Okulu

12 Haziran 2017, 16:19
  defa okundu.

Guelmim Teknoloji Okulu projesi, Fas’ın kuzey bölgesindeki akademik kurumların gelişmesi için hazırlanan bir planın parçası.

Mimarları projeyi anlatıyor:

Proje dahilinde, bir amfitiyatro, sınıflar, atölye alanları, laboratuvarlar, yönetim birimleri, kütüphane, öğretmen ofisleri ve çalışanların evleri bulunuyor.

Projenin başlangıç noktası, çağdaş fakat bağlamından ilham alan güçlü bir mimari sağlamak. Zor olan ise modern araçlar ve mimari kelime dağarcığı ile belirli bir atmosferi tekrar yaratabilmek. Bu yüzden mimari, özellikle masif ve güçlü kılındı ve iç mekân ile dış mekan arasındaki karşıtlıkla oynadı.

Farklı amaçlarla kullanılan binalar, yer yer üstü örtülmüş kuzey-güney aksı üzerine, iç bahçeler yapacak L formlarında dizildiler. Bu kurgu, projenin okunurluğunu ve farklı elemanlarının belirginliğini sağlarken, programın çeşitliliğine adapte olan bir ölçek serisini de koruyor. Benzer şekilde, termal koşulların yansımalarına bağlı olarak, açıklıkların örtülmesi ve bitkilerin kullanımı gibi konular mimari dilin ve prensiplerin bir kısmını koşullandırıyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Tipi Grubu: Eğitim / Çalıştay
Mimari Proje Ekibi: Yassine El Aouni, Rachid El Maataqui
Ana Yüklenici: ZERKDI & FILS
Statik Projesi: BEPOL SARL
Fotoğraf: Fernando Guerra
İnşaat Bitiş Yılı: 2011
Toplam İnşaat Alanı: 6883 m²
İlgili Projeler