+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
EL "B"

EL "B"

9 Mart 2018, 15:00
  defa okundu.

Selgascano tarafından tasarlanan bir oditoryum olan El "B", İspanya'nın kıyı kenti Cartegana'da eski bir limanın tarihine referans vererek geliştirilmiş.

İspanya'da bir kıyı kenti olan Cartegana'da Selgascano tarafından tasarlanan EL "B", bölgenin tarihinden beslenerek artık limandan başka hiçbir işlevi olmayan bir limanda deniz ile kent arasındaki sınırı yeniden ele alıyor. Uzun, şeffaf cephesiyle dikkat çeken projede iskele kenarının kusursuz düzlüğü, rıhtımın suni yatay yüzeyi, bir arka plan olarak gökyüzü, bunların hepsi projede basitliğinde meziyet barındıran birer tasarım öğesi olarak öne çıkmış.

Yaklaşık 1 km uzunluğundaki Alfonso rıhtımında yer alan El "B", mevcut yapılara saygılı biçimde kıyıya paralel olacak şekilde uzanıyor. Yapının önünde yaratılan geniş ahşap bir şerit kent sakinleri için yürüyüş yolu olarak tasarlanmış. Ekip, projede en çok destekledikleri şeyin bir gezinti alanının oluşması olduğunu belirtiyor. Bu şekilde, öncesinde burada yer alan El Batel sahilinin işlevine referans vermek istemişler. Çünkü burada yapay olanın, sahil değil, liman olduğunu üstüne basarak söylüyorlar.

Rıhtımın mevcut monoton tavrının reddedildiği projede limanın sertliğine karşılık şeffaflık, hassasiyet, ışık, su gibi zıt kavramlar ele alınmış. "Projenin her bileşeni ve detayı aslında kendi içinde başka bir proje doğuruyor ancak her biri çevresiyle uyumlu davranıyor; her biri aslında bir bütünün parçası." diyerek tasarım konseptini açıklayan ekip, cephede çeşitli şekillerde yerleştirilen ve tasarımın çeşitli bölgelerinde renklenen alüminyum ve işlenmiş plastik kullanılmış. İskele kıyısına paralel yerleştirilen parçalarla yaratılmış cephe ile yataylık fikri vurgulanmış.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
Künye
Proje Yeri: İspanya, Cartegana
Proje Ofisi: Selgascano Studio
Proje Tipi: Kültür Merkezi
Proje Tipi Grubu: Kültür
Ana Yüklenici: Dragados, Intersa
İç Mekan Projesi: Selgascano Studio
Statik Projesi: Fhecor
Mekanik Projesi: JG
Elektrik Projesi: JG
Akustik Projesi: Arau Acustica
Fotoğraf: Iwan Baan
Proje Başlangıç Yılı: 2002
Proje Bitiş Yılı: 2004
İnşaat Başlangıç Yılı: 2006
İnşaat Bitiş Yılı: 2011
Arsa Alanı: 18.500
Toplam İnşaat Alanı: 5.628
Proje Maliyeti: 34,5 milyon Euro
İlgili Projeler