+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Atatürk Olimpiyat Stadyumu 16 Yıl Sonra Yeniden İnşa Ediliyor

2 Mayıs 2018, 09:06
  defa okundu.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından yayınlanan Euro 2024 adaylık broşüründe yer alan bilgilere göre mevcut Atatürk Olimpiyat Stadyumu yıkılarak yeniden yapılacak.

Atatürk Olimpiyat Stadyumu 16 Yıl Sonra Yeniden İnşa Ediliyor

Yapımına 1999 yılında başlanan, inşaatı 2002 yılında tamamlanan mevcut Atatürk Olimpiyat Stadyumu, 82.576 kişi kapasiteliydi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)'nun Euro 2024 adaylığı için hazırladığı broşürde Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nun yeniden inşa edileceği, 92.208 kişilik yeni stadyumun spor aktiviteleri dışında da kullanılacağı belirtiliyor. 

Yeniden inşa edilecek bu stat yalnızca milli maçların ve Türk futbolunun yeni evi olmakla kalmayacak, aynı zamanda yılın her günü konser, toplantı, konferans gibi etkinliklerle "yaşayan" bir tesis olma hüviyetini kazanacaktır. Modern Türkiye'yi yansıtacak Atatürk Olimpiyat Stadyumu, sahaya daha da yaklaşacak tribünleri, etkileyici akustiği ve futbolcu tüneli ile karma bölümü görebilen ağırlama alanları sayesinde eşsiz bir seyirci deneyimi sunacaktır.

UEFA EURO 2024 Adaylık Broşürü

Manchester merkezli AFL Architects, yeni stadyumun tasarımını web sitesinde şu şekilde açıklıyor: 

Türkiye'nin UEFA Euro 2024 için yaptığı teklifin bir parçası olarak tasarlanan Atatürk Stadyumu, Türk futbolunun yeni evini sembolize edecek. Toplamda 92.000 brüt kapasiteye sahip olan yeni tasarım, izleyecileri oyuna yaklaştırıyor ve orijinal Olimpiyat Stadı'nın düzenini geliştiriyor.

Stadyum, oturma alanlarının etrafında 360 derece video duvara sahip. Rüzgar yakalama teknolojisine sahip beyaz cam elyaf takviyeli beton dış iskeleti, stadyumun bulunduğu rüzgarlı tepeden enerji üretmesini sağlayacak. Kaplamanın tasarımı, tarihi Türk şapkalarından ve sanat eserlerinden esinlenerek, bölgenin çok katmanlı tarihini yansıtıyor ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün mirasını devam ettiriyor.

Yeniden inşa edilecek bu stat yalnızca milli maçların ve Türk futbolunun yeni evi olmakla kalmayacak, aynı zamanda yılın her günü konser, toplantı, konferans gibi etkinliklerle “yaşayan” bir tesis olma hüviyetini kazanacaktır. Modern Türkiye’yi yansıtacak Atatürk Olimpiyat Stadyumu, sahaya daha da yaklaşacak tribünleri, etkileyici akustiği ve futbolcu tüneli ile karma bölümü görebilen ağırlama alanları sayesinde eşsiz bir seyirci deneyimi sunacaktır.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Özgür Savaş Özer / 24 Mayıs 2018, 17:18
Stadın ne zaman yıkılması planlanıyor acaba?
Mayıs 2020'de UEFA Şampiyonlar Ligi Finali oynanacak stadda, bugün yapılan açıklamaya göre.
 
BİLAL LEVENT / 17 Mayıs 2018, 14:04
Böyle güzel haberleri yapıyorsunuz tebrikler. Fakat Olimpiyat stadı çevresindeki kamulaştırılmaya çalışılan ve ucuza kapatmaya çalıştıkları Arsalar hakkında da araştırma yapıp, arsa sahiplerinin nasıl mağdur edildiği haberini de yaparsınız inşallah. Arsa sahipleri 35 - 40 yıldır mağdurlar. Ne satmaya, ne bir şeyler yapmaya, nede değerini vermeye yanaşmıyorlar. Biz bir bedel belirledik kabul edeceksiniz diyorlar. Hatta arsa sahiplerinin hesaplarına da küçük meblağlar yatırıyorlar ki, harcayıp arsaları daha kolay alsınlar.
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler