+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Avustralya'da 99 Kubbeli Cami

Kaynak: architectureau
Çeviren: Hakan Ilıkoba
23 Ocak 2018, 09:30
  defa okundu.

Cami, beton kullanımı ve cesur tasarımıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Avustralya'da 99 Kubbeli Cami

Candalepas Associates tarafından tasarlanan camii Sidney’in batı kesiminde yer alıyor. Caminin mimarı Angelo Candalepas, proje için Avustralya İslam Cemiyeti tarafından görevlendirilmişti. Cami cesur tasarımıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Sydney Punchbowl'daki yeni camii, dinler arası ilişkilerin geliştirilmesine yardım etmek istiyor.

Bu yeni cami, içerisinde bir ilkokul ve diğer hizmet binalarını da barındıran büyük bir kompleksin içerisinde bulunuyor. Binalar arazinin sınırlarını kucaklayarak merkezi bir avlu oluşturuyor. Cami ise bu arazinin batısında konumlanıyor.

Ağırlıklı olarak betonla kaplı olan cami girişinde bir de minare bulunuyor. Ortadoğu’da bulunan birçok camiinin aksine Punchbowl Camii’nin minaresi yapının ölçeğini kırarak açık bir giriş sunuyor.

Caminin basamaklı merkezi kubbesinin etrafında ise ışıklıklar bulunuyor. Kubbenin tam ortasında kadınlar için ayrılmış ve konumu itibariyle de güçlü bir asma kat yer alıyor. Kubbenin etrafını 99 adet yarım kubbe şeklindeki kabartmalı oymalar çevreliyor ve bu yarım kubbelerin her biri ışıklıklar ile gökyüzüne açılıyor. Işıklıklar, Müslümanların yüzyıllar boyu gökbilimlerine olan yakın ilgisine referans veriyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler