+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Anadolu'dan Bir Tanık: Bengüboz'un Objektifinden Mudurnu'da Erken Cumhuriyet Dönemi

13 Nisan 2016, 18:04
  defa okundu.

Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin (VEKAM) düzenlediği, Ahmet İzzet Bengüboz'un özel fotoğraf koleksiyonundan oluşan sergi, 19-30 Nisan tarihlerinde, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde görülebilir.

Anadolu'dan Bir Tanık: Bengüboz'un Objektifinden Mudurnu'da Erken Cumhuriyet Dönemi

Küratörlüğünü Ayşe Ege Yıldırım'ın yaptığı serginin özeti şöyle:

"Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan ‘Mudurnu Tarihi Ahi Kenti’, İpek Yolu üzerindeki stratejik coğrafi konumu ile Erken Osmanlı döneminin önemli bir Ahilik-esnaf kenti ve yurtsever bir Cumhuriyet şehridir. 1. Dünya Savaşı sırasında düştüğü esir kampında fotoğrafçılığı öğrenen Ahmet İzzet Bengüboz’un, memleketi Mudurnu’da 1920li ve 30lu yıllarda çektiği fotoğraflar, bir dönemin sosyal yaşamına ışık tutan önemli bir belge niteliğindedir.

Yaklaşık 100 yıl sonra, yüksek tarihi ve sanatsal değere sahip bu özel fotoğraf koleksiyonu, tarihçe bilgileriyle birlikte sergi ve kitap olarak değerlendirilmektedir. Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), Mudurnu Belediyesi, Mudurnu Kaymakamlığı ve Bolu Mudurnulular Derneği ortaklığı, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi desteği ile hazırlanan sergi, 2016 yılında Ankara, İstanbul ve Mudurnu’da açılacaktır. İlk gösterim 19-30 Nisan 2016 tarihleri arasında Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla Ankara, Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde olacaktır."

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
ETKİNLİK BİTTİ
Künye
Yaklaşan Bugün
İlgili Etkinlikler