Aybige Tek

kaldırımlarında standart yok iken bu kadar çok emeğin sadece bireyselde gelişime harcanıyor olması sorunu sorgulamaya değer- itibarsızlaştırmak benim iç niyetim değil sizin benim yorumum algılayışınız.. bir ülkede mimari standartlar oturmamışken bu kadar genç enerjinin yarışmalarda harcanışı güzel oyalanmaca evet lüks belki doğru kelime de lüks konfor taşır :) yarışma projeleri çalışıp estetik yoksunu standart yoksunu şehirlerde yürümek oldukça hastalıklı :)

Özgür Savaş Özer

Bu lükse sahip olanları tebrik etmekten başka yapacak bir şey bulamıyorum şu an.

Özgür Savaş Özer

Yoo ben onu demek istemedim :) :) Yarışmalara katılmayı gerçekten istiyorum ama çalıştığım için vaktim yok ve sabah akşam yarışmaya çalışma lüksüm yok demek istedim. :) Yarışma konusu önemli bence. Olduğundan büyük anlam atfetmeyelim ama itibarsızlaştırmayalım da. Tabi ki en önemlisi dengeli bir mesleki gelişim.

Aybige Tek

aynen. gerçek real üretim yapan iyi ya da kötü 1 mimarlık işi olması 1 insanın değerli bir yer. şantiye değerli bir yer kötü de olsa 1 ofis içi değerli 1 yer. olay sadece yarışına indirgenemez ve kazanamazsan da en azından kendin gelişirsine indirgenemez bu sadece real mimarlık işsizliğine nefis bir ilkel toplumlarda kılıf hasır altı ediş :) gerçekleri görmeme sanatı yarışın demek :)

Aybige Tek

Tabii ki de katılmıyorum. Her bireyin mesleki yolculuğu kendine hikayesi kendi ile değerli. ;) Mesleki sonsuzluğu yakalamak yarışmalarla kriter olamaz :) Parametreler çalışıyoruz değil mi son yıllarda: o kadar çok başarı - kendini geliştirme ve yaratıcılık arttırma metodu var ki her birey bunu kendi tanımlayacak cesarette ve sevgide ve herşeyden önce enerjide olabilmeli. Yarışmalara inananlara ve abartılı derecede yarışma meraklısı olanlara tek cümle kurucam :) opera binası mavişehir projesine ne oldu? aaa huzur evi mi olacak yoksa ne olacakmış o proje? diyeceklerim bu kadar... :)

Özgür Savaş Özer

Kesinlikle katılıyorum... ...ve hemen bugün çalıştığım şantiyeden istifa ediyorum ;) Bilmem anlatabildim mi.

Özgür Savaş Özer

A-ha, Aziz Nesin'in efsane "The Marmara Konuşması" gerçek olmuş. İnanılmaz.

gözde çağan

merhaba haziran ayında başlayan yarışma sürecinin haber duyurusu neden ağustos ayında oluyor?

Faruk Özgökçe

Bu maddeler Mimarlar Odası Yarışma Yönetmeliğinde yer alıyor. Halbuki bu yarışma Kamu İhale Kanunu Yarışmalar Yönetmeliğine göre çıkmış. Yani bu madde onları bağlamaz. Eskiden de şartname almadıkça bilgi ve belgelere ulaşılamazdı. Artık hep açık kaynak olmuştu. Ama şu anda bu yöntemi anlayamadım doğrusu. Sanırım yönetmelikte bu yazmıyor , dekontu yatırmayana bilgi belge gönderilemez diyen bir bürokratik tek düze mantık var. İlginç gerçekten. Yarışma sonuçlarını da internetten değil de mektup yoluyla tüm yarışmacılara duyuracaklar demek ki. Tabi Resmi Gaete'de yayınlanmasını bekledikten sonra :D Bilgi ve belgeyi şimdiye kadar alan varsa yüklese de herkes rahat etse :)

İç mi dış mı ?

Yarışma şartnamesinin hazırlanışı ve yarışmacılara nasıl verileceği MADDE 12- (1) Yarışma şartnamesi, katılımı engelleyici, haksız rekabete yol açacak hiçbir koşul içermeksizin, her yarışmacının eşit koşullarda yarışmasına olanak sağlayacak şekilde, özenle hazırlanmalıdır. Şartnamenin düzenlenmesinde ve uygulanmasında yarışma sürecini olumsuz etkileyecek hatalı uygulamalar söz konusu olduğunda TMMOB Mimarlar Odası konuyu ilgili jüri üyelerinin siciline işleyecektir. a) Yarışma şartnamesi, en geniş duyuru yapılacak şekilde medya organları ve elektronik ortamlarda ilan edilir. b) Şartname ve eklerinin, basılı ve/veya dijital olarak idarenin adresinde ve TMMOB Mimarlar Odası’nda bedelsiz olarak görülmesi sağlanır, ayrıca web sitelerinde yayınlanır. c) Ancak yarışmaya katılacak olanların yarışma şartnamesini satın alarak raportöre isimlerini kaydettirmiş olmaları şarttır. ç) Şartname ve ekleri, kayıt yaptıran yarışmacılara muntazam bir dosya veya ambalaj içinde basılı ve/veya dijital kayıtlı olarak eksiksiz verilmek zorundadır, d) Şartnameler, yarışmaya katılmak isteyenlere, hazırlanma maliyetini aşmayacak ve yarışmaya katılımda haksız rekabete yol açmayacak bir bedel ile verilebilir. e) İdareler, şartnamelerin satışına ilişkin olarak bağış, yardım veya başka her ne ad altında olursa olsun ek bir ücret talep edemezler, f) Ön seçimli yarışmalarda, yarışma şartnamesi, yarışmaya davet edilmek üzere seçilen yarışmacılara davet mektubu ekinde ücretsiz olarak gönderilir. Bu maddelere bakarak şartname eklerini şartname bedeli yatırılmadan görebilmemiz gerekmez miydi ?

Faruk Özgökçe

Mimarlar Odasından meslekte 25. yıl plaketini almış olma şartı olmalıydı. Yani neden olmasın?

Richter Ölçeği

"ekip başı mimarın en az beş yıl mesleki tecrübe sahibi olması" neden? yani neden 10 değil, 15 değil 5? üstelik gençleri dışlamak için en uygun zaman dilimindeyiz, uzun zamandır yarışma da açılmıyor. en azından beş buçuk olmalıydı.

Özgür Savaş Özer

42.195 metrelik maraton staddan başlayıp stadda bittiğinde İstanbul'a hiç uğramadan yapılmış oluyordu. Sanırım yapıldığı şehre uğramadan koşulacak tek maraton olacaktı ve bunun önüne geçmek için formatta değişiklik arayışı yapılıyordu bir ara. Son gelinen aşama nasıl bilmiyorum. Öğrenmek isterim; olimpiyatlar tarihine nasıl bir yenilik sunmaya hazırlanıyoruz...

Cansu Demir

Yazıya ödül kısmını eklemeyi unutmuşsunuz. (!)

Efecan KUYUSUZ

Ödül tebrik kartı :) Böyle açılabiliyorsa ben de açmak istiyorum bir tane yarışma..

Richter Ölçeği

marketler değil "maketler" olacaktı. editlenemiyor sanırım.

Richter Ölçeği

artırıyorum. bilgi çağında, mimarlık konusuna kafayı takmış biri için fakülteye gitmek zaman kaybı bile olabilir. okulda marketler ve paftalar için harcanan vakit yerine bol miktarda akademik okuma yapmak; teknik çizim, cad, modelleme gibi bazı temel yetenekleri 3 ayda edinip bir ofisin kapısını çalmak -ki bağzı ofislerde diplomalı mimarlara tercih edilmeniz olası- daha kestirme bir yol olabilir. mimarlık tutkusu olan kişi zaten eleştirel ve analitik düşünme yeteneklerini de zamanla geliştirecektir. meraklı ve çalışkan olması yeterli. iyi bir tasarımcı olmanın da tek yolu üniversite değil. birçok önemli mimar, "mimarlık eğitimi" almadı :) not: bu cümlelerin yazarı yüksek lisans bitirdi. doktora için ülke değiştirmeyi planlıyor :)

Bengi İnak

Metinde, doğrudan başlıktaki gibi bir cümle geçmiyor. Mansur Yavaş'ın yöntemi tutarsız olarak değerlendirilmiş, ancak bu başlık ile TMMOB'un açıklaması da pek tutarlı değil gibi görünüyor. Anket ve bilimsel düşünce ayrı şeyler değil. Aksine anket zaten özellikle topluma dair bilimsel araştırmalarda kullanılabilecek bir metodoloji değil midir? Metinde anketin niteliği eleştiriliyor, anket yöntemi değil. Haber başlığınızın düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca, TMMOB'un ankette yıkım tercihinin sunulmasının yanlış olduğu düşüncesine de katılmıyorum. Pekala her şey bir tercih olarak sunulabilir. İnsanlar o yapıyı beğenmiyor da olabilir. Bu yapının bir miras değerinin olduğundan haberdar olmuyor da olabilirler. Daha sistemli bir anket çalışması ile insanların düşüncesi pekala öğrenilebilir. Bu durumda insanlar hala bu yapının yıkılmasını istiyorsa, bu yapının bir kültürel emanet olduğu halka anlatılamamış demektir. Bu durumda yapı korunarak dönüştürülse dahi, halkın hislerinde çok büyük değişimler olacağını sanmıyorum. Yapının miras değerini anlatmak kimin görevi bilmiyorum ama, böylesine önemli yerler hakkında karar almak için yarışmaların tek başına toplumsal katılımcılığı sağlayabildiğini asla düşünmüyorum. Bu tip yarışmalar yapılmadan önce bir fizibilite çalışmasının yapılması ve halkın düşüncelerinin alınması çok kritik bir önemde olabilir. Belki TMMOB da belediyeye yüklenmeden önce yarışmaların yöntemleri konusunda bir çalışma yapabilir.

Aybige Tek

no problem.. ben de görmedim bir arkadaşım Deniz yazmış dedi. Sevgiler. Bakıcam emailına bayram sonrasını bulabilir. Sevgiler.

Deniz Ta

Mesleği bırakın Özgür Bey hiç kimse hiçbir genç bu adaletsiz şartları haketmiyor.Bu düzen herkesi savuracak belki ilk biz olduk ama daha sırada niceleri var.Uzun çalışma saatleri,minimum ücretler,mimarlık piyasının durumunu konuşarak en azından başkalarının mutsuz olmasını engellemek istiyoruz.Mesleğe ait olsak ne olur şartlar böyleyken hem de mesleği kutsallaştırıp da ait olmamız gereken bir şey gibi bahsetmeyin.Merak ettiğiniz ne bilmiyorum ama mesleğimi severek yapıyorum ama bu koşullar yüzünden bırakmak zorundayım.Bunu aç kalan bize söylemek de son derece kötü niyetli.Umarım öyle bir durumla karşılaşmazsınız.