Orhan Matta-Clark

Likör Fabrikası yıkımına hocasıyla birlikte danışmanlık yapan kişi mi yazıyor bunları? Bu ara işler CHP belediyelerinden geliyor olmalı.

meltem zeybek

Açıklama Metni; Yaşadığımız bu olağanüstü süreç hayatımızın her alanında birçok değişim ve dönüşümü beraberinde getirdi. Karantina, sokağa çıkma yasakları ve ardından 'yeni normal' adı altında bu süreci yaşamaya devam ediyoruz. Birçok günlük pratiğimizin bu sürece adapte olduğu gibi eğitim ve sosyal hayatımızda online buluşma ve toplanma ortamları ile sürdürülüyor. Biz de UMÖB Sakarya Ekibi olarak yıllardır süregelen ve 2020 yaz dönemi 39.’su düzenlenecek olan Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması’nı bu yaşanan yeni durumun getirdiği aksaklıklara rağmen ertelemek yerine alternatif bir buluşma ortamı ile gerçekleştirmek istedik. Şehirlerarası ulaşımın bu dönemde riskli ve tehlikeli bir durum olması ve online atölyelerin istediğimiz karşılaşma ortamının karşılığını veremeyeceği düşünceleri ile birlikte Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması'nın bir şehirden ziyade seçtiğimiz birkaç şehirde, kentin açık-yeşil alanlarında bir araya gelebileceğimiz, sosyal mesafe kurallarına uyarak ama aynı zamanda buluşma, karşılaşma ve tartışma ortamının potansiyelini de yaşayabileceğimiz yeni alternatif ortamlar kurma fikriyle yola çıktık. Atölye başvurularını her şehirden gelebilecek atölye fikirleri ile açmayı, buluşmayı ise katılımın sağlanacağı şehirlerde eş zamanlı atölyeler ile yürütmeyi planladık. Böylelikle yaşadığımız ve konakladığımız kentlerde bir araya gelme fırsatı bulmayı ve aynı zamanda özlediğimiz buluşma ortamlarında mimarlığı tartışma, üretme ve yeniden düşünebilme olanağını daha küçük ölçekte kurmayı hedefliyoruz. Sizlerle birlikte bu süreci en verimli ve güzel şekilde atlatabilmek adına heyecanlı ve umutluyuz. Gelişmelerden haberdar olmak için takipte kalın, sevgiler. UMÖB SAKARYA EKİBİ

MUHAMMED YILMAZ

Şu yarışmanın, son dönemlerde sıkça duyduğumuz "açılan iş ilanı kriterlerini karşılayan tek kişi, rektörün eşi çıktı" rezilliğinden farkı yok. Bir belediye ile üniversitenin iş birliği yapıp yarışma açması ne kadar olumluysa, yarışmanın kazananları arasına kesinlikle Işık Üniversiteli birini sokma çabası o kadar rezil. Üstelik bütün jüri üyelerinin Işık Üniversitesi kadrosundan seçilmiş olması durumu daha da beter bir hale getirmekte. Amacınız öğrenciler arasında işbirliği oluşturmaksa, yöntemi bu olmamalı. Hem jüride bulunan eğitmenlerinizi hem de yarışmaya katılan öğrencilerinizi zor bir duruma soktuğunuzu bilmelisiniz. Şartaneme hazırlanırken bir kişi bile ne yaptığını sorgulamadı mı? O kadar akademisyen arasından bir kişi bile yarışmanın etik olmadığını düşünmedi mi? Ayrıca şartnamede bulunan kriterler gerçekten yasal mı? Ek olarak, 3 Ağustos tarihli gönderiye dahi cevap verme gereği duyulmamış.

Sachiko Kubra Aras

Üniversitenizdeki öğrencilerin bu işbirliğine açık olmasını ve whatsapp üzerinden bir platform kurulmuş olmasını genel bir fikir olarak takdir ediyorum. Ancak halihazirda kendi ekibini oluşturmuş ve Işık Üniversitesi’nden bir arkadaşa ihtiyaç duymayan ogrencilerin, düzenlenen şartnameden dolayı buna zorlanmasını doğru ve etik bulmuyorum. Üniversiteniz ile Gömeç Belediyesi’nin birlikte açtığı bir yarışma olduğundan dolayı tüm jüri üyelerinin de Işık Üniversitesi’nden olması bir nebze de olsa anlaşılabilir bir durum. Ancak ekipte bir öğrencinin mutlaka üniversitenizden olması zorunluluğu yarışmanın açılış amacını sorgulatıyor.

EDA TAVACIGİL

Işık Üniversitesi öğrencilerinin yer aldığı bir yarışma yapılmak istendiği açıktır. Öğrenciler arasında böyle bir yarışma ve seçim isteği neden ulusal bir yarışma platformuna taşınmıştır? Rekabet koşulları neden sınırlandırılmıştır? Üniversite reklamını yapmak isterken, ters bir tepkiyle karşılaşacağını düşünmemiş midir adı "IŞIK" olan bir üniversiteye sormak gerekir.

Ethem İlalan

Ekip üyesi olarak iç mimar yoktu fakat yardımcı olarak vardı. Ekip üyeleri mimarlık disiplini içindeki meslek gruplarından olabiliyordu.Biz buna iç mimarlık dahil mi diye sorduğumuzda yarışmanın resmi mail adresinden “evet” cevabını aldığımızdan bir arkadaşımızı “iç mimar” statüsünde ekip üyesi olarak yazdık.Ardından bundan dolayı diskalifiye edildik.

Dersu Deger

Etik dışını olması bir yana çektim cidden böyle bir yarışma yasalara uygun mu ya ? Üstelik ışık üniversitesindeki öğrencilerin hiçbirinin kazandığına inanılmaz böyle bir şartnameyle , bütün öğrencileri mağdur etmenin çıkarı ne acaba ? Tüm rekabet koşullarının ortadan kalktığı yarışma da gördük. Bu ülkede herşey olunuyor ama rezil olunmuyormuş cidden.

Şafak Özaydın

Sürecinin yönetiminde problem olduğunu, yarışmanın açılıp hakkında gerekenlerin yapılmadığını, bu yarışmadan amaçlanan ve beklenenin ne olduğunun sorgulanması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenlerle katılmama kararı aldığımızı belirtmek isteriz.

Metehan Mirze BAYTÖRE

Biz de aynı sebeplerden dolayı yarışmaya katılma kararımızı gözden geçiriyoruz. Etik dışı davranışıyla Işık üniversitesinin amaçlarını anlamaya çalışırken yarışmanın amacını da sorguluyoruz.

Nihat Kurtgözlü

Merakımdan soruyorum diğer ekiplerde hangi meslek grupları vardı

Fatih Endez

Yarışmaya katılım için ekipte Işık üniversitesi öğrencisi olma zorunluluğunu içeren bir madde şartname de yer almaktadır. Bunun için de Işık üniversitesi öğrencileriyle iletişim amaçlı bir whatsapp iletişim linki paylaşılmıştır. Ancak günlerdir çeşitli üniversitelerden öğrenciler bu iletişim kanalında Işık üniversitesinden öğrenci aramasına karşın hiçbir geri dönüş alınamamaktadır. Eğer yarışmanın amacı öğrencilerin desteklenmesi ise şartname de ki bu maddenin nedenini anlayamıyoruz. Katılmayı çok istememize, ekip oluşturmamıza ve günlerce öğrenci arama çabalarımıza rağmen geri dönüş bulamamaktayız. Bu anlamda okul öğrencilerini teşvik amaçlı ve ya okulun reklamı amaçlı konulduğunu düşündüğümüz bu maddenin tam tersi etki yaptığına ve sadece kendi okul öğrencilerinin katılımının gerçekleştiği bir sürece doğru gittiğini gözlemlemekteyiz. Böyle bir durumda da yarışmanın ‘arkitera’ gibi bir platformda neden yer aldığını anlamamakta ve mimarlık öğrencileri olarak yarışmanın açılış şeklini, sürecini ve tahmin edilebilir sonucunu eleştirmekteyiz. Dahası mimarlık fakültesinde ki öğretmen öğrenci ilişkisi düşünüldüğünde ve tüm jürinin Işık üniversitesindeki akademisyenlerden oluşması yarışmanın etikliğinin de tekrar gözden geçirilmesinin gerekliliğinin doğurmaktadır.

Taha günay

Üzücü bir karar olmuş.. Juri karar aşamasında şartnameyi esas almış olmalı fakat yaşanan mağduriyet çok açık. Proje için tüm ekibi kutlarım, geçmiş olsun

Kardelen Akkuş

Aynı yorumu ben de yaptım, halen denetim onayında çıkmadı daha. Görür görmez aklıma gelen proje bu oldu ne yazık ki.

selim dilsiz

Mimarlık ortamımızın seviyesi, benzer projelerle savunucularının arasında bir yerlerdedir.

Fatih guler

Tasarım yerel ve bölgesel değil evrenseldir. Vizyonlarınızın ne kadar dar olduğunu gösteren bir yarışma daha. Bunlara alkış tutan, destekleyen ve bu gibi çalışmaların içinde yer alan akademisyenleri, mimarları gelecek nesil asla affetmeyecek.

Sehriban Çelebi

Ben pek anlayamadım görüşlerinizi, akademi mi kötü, piyasa mı? Sanki piyasa iyiymiş de akademi kötüymüş gibi bir tablo çizmişsiniz: akademi piyasa gerçekliğine yabancı kalmış, geride kalmış, ayak uyduramıyor ve uydurmamakta da direniyor. Keşke böyle olsaydı derim ben de, ya da biizm büyük sorunumuz bu olsaydı,, akademi anti kapitalist, pseudo Marksist, orta çağ usta çırak ilişkisi VS. Bu yorumlar ilginç doğrusu. Ben akademide, mimarlık eğitimde büyük sorunlar görüyorum, ama bunları değil. Tartıştığınız tam olarak nedir? Üniversite tabi ki piyasadan farklı olacak, mimarlık eğitimlerinde bu konuda bahsettiğiniz gibi özgün bir namımız varsa, ben bunu ancak yetersizliğiyle, daha fazla, dha gerçek olmayışıyla eleştiririm. Elbette soyut, teorik, ilkeler düzeyinde tasarım eğitimdir Mimarlık. Bunlarla donanırsınız ve iş hayatına çıkarsınız, kendinize bu donanımlarınızı gerçekleştirebildiğiniz bir alan ya da kırıntısı buldunuz buldunuz, bulamadınız, "aşağılanmanın" ve/veya "onurlu" yaşamanın bin bir yolu var hayatta kalmak için, bu piyasa mimarlığı yapmak da olablir, akademide olmak da olabilir, fayans mutfak veya limon satmak da.

Omer Yilmaz

Şu projeye bakıp Eminönü Meydanı için önerilen yol düzenlemesi ile ilgili tek çift söz söylemeden bu paylaşımın yapılması mimarlık ortamımızın seviyesi hakkında yeterli bilgi vermektedir.

selim dilsiz

Şaşırtıcı düzeydeki benzerlik olmasa sözlerin değeri olurdu. https://www.archdaily.com/340004/vieux-port-pavilion-foster-partners

Ahmet Turan Köksal

Yankı Bey durumu o kadar güzel anlatmış ki... "Günahkar dünyadan ve şehir hayatından kaçan bir grup keşiş dağın zirvesine sıradan insanların ulaşamayacakları bir tapınak inşa eder." Bayıldıum bu tabire. Bence doğru. Yazı için teşekkürler. Ben çok beğendim.

Hasan Balcı

Yerellik ve bölgesellik çok iyi bir şey bence. "Zilyon tane mimara çizdirelim, ne kadar seçenek olursa o kadar eyii, o kadar kazaçlıyız" kafasında olmamaları mükemmel bir şey. Tebrik ederim.