Hangi Ürünle Yapıldı? “TC Ziraat Bankası Alsancak Şubesi ve Konukevi – A Tasarım Mimarlık”

Hangi Ürünle Yapıldı? serisinin ilk bölümünde A Tasarım Mimarlık’ın kurucusu Yüksek Mimar Ali Osman Öztürk ve VMZINC Türkiye’den Mimar Gizem Baykal’ı konuk ediyor, TC Ziraat Bankası Alsancak Şubesi ve Konukevi’nin cephesinin yapım sürecine tanıklık ediyoruz.

Hangi Ürünle Yapıldı? kapsamında yapılan söyleşide Ali Osman Öztürk, bu yıl 25. yılını kutlayacak olan A Tasarım Mimarlık’tan kısaca bahsettikten sonra, Gizem Baykal’ın malzeme seçim kriterleri, yapı malzemeleri ile yapı tasarımı arasındaki ilişki ile geçmişten günümüze mimaride yaşanan değişime dair yönelttiği soruları yanıtladı.

Son olarak TC Ziraat Bankası Alsancak Şubesi ve Konukevi’nin proje süreci ile cephesindeki malzeme seçim sürecinden ve VMZINC’in bu süreçteki rolünden bahsetti.

Söyleşinin tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

TC Ziraat Bankası Alsancak Şubesi ve Konukevi Hakkında

T.C. Ziraat Bankası Alsancak Şubesi hizmet birimleri, ticaret ve konaklama işlevlerini içeren proje, Plevne ve Talatpaşa Bulvarları’nın kesişiminde üçgen bir adanın köşe parseli üzerinde yer alıyor. Denize yakın konumda bulunan arsanın karşısında Cumhuriyet dönemi yapısı Gazi İlköğretim Okulu bulunuyor.

Proje alanı üzerinde daha önce de Ziraat Bankası kullanımında olan Alsancak Şubesi ile birlikte bir de özel satış mağazası yer alıyormuş. Mevcut yapı riskli kategorisinde olduğu için yıkılmış. Yıkılan yapının yerine belirlenen ihtiyaç programına göre yeni bir proje tasarlanmış.

Zemin+8 katlı yapıda banka şubesi, satış mağazası ve konukevi gibi üç farklı işlev bulunuyor. Şube girişi Talatpaşa Bulvarı üzerinde yer alıyor. Zemin ve birinci katlar banka ve özel satış mağazası ile ilgili işlevlere ayrılmış olup üst katlarda konukevi odaları yer alyor. Kat çekirdeği arka bölüme alınarak cadde yönünde cephe yüzeylerinde mekanlar bırakılmış. Teras çatıda konukevine hizmet eden servisler yer alıyor.

Yapıda otel-ofis-misafirhane gibi gelecekte de farklı işlevleri kapsayabilecek bir cephe tasarımı ile esnek bir yaklaşım geliştirilmiş. Cephe yüzeylerini saran koyu renk lineer elemanlar açık renklerin hakim olduğu kentte zıtlık oluşturuyor. İklime bağlı olarak düzenlenen balkonlar içeriye alınarak cephe yüzeyini derinleştiriyor. Boşluklu dış yüzey ile iç cephe arasında hava akışı oluşuyor. Her iki cadde yönünde tasarıma hakim olan lineer elemanlar, yapının gündüz ve gece etkisini güçlendiren özel detaylar içeriyor.

TC Ziraat Bankası Alsancak Şubesi ve Konukevi Cephesinde VMZINC Titanyum Çinko Pul Sistem

VMZINC® titanyum çinkonun; estetik görünümü, doğal ve mat yüzeyi, ekolojik yapısı gibi malzeme özellikleri yanında tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri de kullanılan projelere sağlanan “teknik destek” hizmeti. VMZINC Türkiye İrtibat Ofisi, mimar ve inşaat teknikeri kadrosu ile projelere tasarım aşamasından şantiye sonuna kadar iş birliği hizmeti sunuyor. TC Ziraat Bankası Alsancak Şubesi ve Konukevi projesinde mimari grup ile dahil olunan tasarım sürecinde nokta detaylarından başlayan teknik destek, şantiye sürecinde de devam etmiş. Deniz kenarında bulunan kamu kurumu projesinin cephe kaplamalarında, havadaki tuz ve neme karşı yüksek performans sergileyen VMZINC titanyum çinko pul sistem tercih edilmiş. Pul levha boyutları, minimum fire ve cephe formuna uygun açılar ile alternatif görseller oluşturularak 2 ve 3 boyutlu çizimler karar vericilere sunulmuş, sonrasında atölyede pul numuneleri hazırlanmış. Onaylanan pul levha formu uygulayıcı firmaya iletilmiş ve seri üretime başlanmış. Şantiyede periyodik olarak ziyaretler yapılarak, altyapının uygunluğu, gereken birleşim noktalarının kontrolleri VMZINC Türkiye İrtibat Ofisi tarafından sağlanmış. Şantiye ziyaret raporları hazırlanarak uygulayıcı firma ve kontrolörler ile paylaşılmış.

VMZINC Türkiye İrtibat Ofisi, tüm projelerde aynı özen ve sistematik çalışma düzeni ile bilgi birikimini paylaşıyor, standart detayları proje özelinde yeniliyor, yeni detaylar oluşturarak sistem kesitlerine işliyor, atölyesinde numuneler hazırlıyor, uygulayıcı ve ekiplerine eğitimler veriyor, şantiye ziyaretleri ile uygunluğu denetliyor ve tasarımdan yapıya giden yolda daha birçok hizmet veriyor.

Etiketler