KO Anaokulu

Matsuyama’da yeniden inşa edilmiş bir anaokulu.

Şehirde arabalar günlük ihtiyaç haline geldiğinden beri çocukların anaokuluna otobüs veya araba ile gitmesi daha sıradan hale geldi. Bu nedenle çocukların günlük hayatlarında egzersiz yapmak için daha az şansları oluyor. Artan sayıda çocuk içeride video oyunları oynuyorlar ve doğada kendi kendilerine oyunlar bulmak için daha az şans yakalayabiliyorlar. Bu şartlarda KO Anaokulu “Oyundan Sağlık Çıkar” konseptiyle yeniden inşa edildi.

Çalışanların ofisleri ve kreş odaları gibi mahalleri yatayda ve dikeyde kaydırıp serbest alanlar oluşturularak, çocukların eskiden oynadığı gibi sokak ve yerel görünümlü 14 farklı tip mekan üretildi. Yamanashi Üniversitesi’nden Profesör Kazuhiko Nakamura çocukluk döneminde koşmak, zıplamak, tutmak gibi 36 beden hareketinin öğrenilmesi gerektiğini söylüyor. Bu 36 hareketin tümü, tasarlanan 14 oyun mekanında deneyimlenebiliyor.

Eski ve yeni çocuk oyun alanlarındaki çocuk hareketlerinin karşılaştırılması olarak çalışılması sonucu basamak sayısı, 3-5 yaş çocuklar için, ortalama %20 oranında arttırıldı. Daha önceki binada bulunmayan atma, içinden geçme, sürünme ve üzerine binme gibi aksiyonlar yeni tasarımda kendine yer buldu. Düz oyun alanlarında hareketler kısıtlı iken yeni oyun alanında üzeri çimle kaplı iki küçük tepe yer aldı. Burada çocuklar yuvarlanarak veya üzerine tırmanarak eğlenebiliyor. Tepelerdeki çiçek ve böcekler çocuklara yeni oyun olasılıkları sunuyor.

Çocukların egzersiz yapmalarını sağlayacak oyun alanları oluşturmak sadece oyun yoluyla egzersiz miktarını ve fiziksel gücü geliştirilmekle kalmıyor; aynı zamanda bu yeni çevreler çocukların oyunlar yaratmalarını cesaretlendiriyor ve farklı türlerde ilgi alanlarını teşvik ediyor.

Etiketler